קוואס סלק

אייל שפרינגר

קוואס

קוואס הינו משקה מותסס שמקורו ברוסיה ובאוקראינה. למשקה גרסאות שונות, אך זו שלהלן עשויה להשתלב היטב בטיפולי התזונה. ניתן להשתמש בקוואס סלק כמשקה חמצמץ, כתיבול לסלט או כתוספת למרק העניקה חמצמצות ומגע פרוביוטי.

מרכיבים

3 סלקים בינוניים או שניים גדולים, מקולפים וחתוכים לחתיכות גדולות

1/4 ספל נקטר חיטה או מי יוגורט

כף מלח

מים

הכנה

יש להניח את הסלקים החתוכים, נקטר החיטה או מי היוגורט, והמלח בכלי זכוכית בעל מכסה שניתן לסגור באופן הדוק. יש להוסיף מים עד למילוי הכלי, לערבב היטב ולסגור את המכסה.

מניחים את הכלי מחוץ למקרר בטמפרטורת החדר למשך יומיים בהם מתרחשת התסיסה. לאחר יומיים יש לשמור במקרר.

משתמשים בנוזל לשתיה ולתיבול. לאחר גמר הקוואס, ניתן לחזור על התהליך עם אותם הסלקים ולייצר קוואס חדש פעם שניה. לאחר ייצור הקוואס בשנית, ניתן לזרוק את הסלקים (שיהיו עכשיו חיוורים יותר) ולהתחיל את התהליך פעם נוספת כאשר נוזל הקוואס מחליף הפעם את נקטר החיטה או מי היוגורט כחומר מתסיס.

קוואס סלק מנקודת מבט מסורתית

הסלק בישראל מגיע לשיאו באביב. איכותו חמימה ומלחלחת והוא מסייע לתמיכה בכבד, האיבר הדומיננטי באביב על פי הרפואה הסינית. הסלק המלחלח והמזין מסייע לבניית דם הכבד, לזירוז תנועת המעיים החיונית להפרשת רעלנים. תוספת הטעם החמוץ הנובע מהתסיסה לצד תוספת החיידקים הפרוביוטיים מדגישה את האיכויות המזינות של הסלק התומכות בכבד ובמעי הגס.

מתכון קוואס סלק יכול להתאים לאחר אבחנה אישית למטופלים החווים מצבים כגון אנמיה, מחלות מעי שונות, עצירות, רגזנות, או בעיות גניקולוגיות.

 

לעיון נוסף:

מתכוני משקאות

מתכוני מטבחים מסורתיים

קורס התזונה למטפלים על פי שיטת TEF

מומלצי החודש