צ'י קונג אווזי הבר Da Yan

מאת דיאנה בוטבה גרטנר

במאמר זה נכיר אסכולה עתיקה ומעניינת, אשר שואבת את השראתה מאווזי הבר בכבודם ובעצמם… לאסכולה שלנו קוראים Da Yan- כאשר Da הנו 'גדול', ו- Yan הנו 'אווזי הבר'.

צ'י קונג הנה שיטה לתרגול עבודה עם צ'י (Qi- חיוּת, חיוניות, אנרגיה, תנועה / Gong- תרגול, עבודה קשה).
ה- Da Yan Qi Gong (או בשמו האנגלי Wild Goose) הוא רצף בן 128 תנועות, המחולק לשני חלקים בני 64 תנועות כל אחד. תרגול זה מיוחס לנזיר בודהיסטי בשם דאו אן אשר חי לפני למעלה מ-1800 שנה באיזור הררי בסין הנקרא קונלון בו שכנו גם הרבה אווזי בר. הנזירים נהגו להתבונן בתנועות היום יומיות של אווזי הבר וכך נוצרו התרגילים. רצף התנועות נועדו לעבור על כל הערוצים (מרידיאנים) ועל נקודות המרידיאנים וע"י כך להזרים ולהניע את הצ'י המרפא. במשך השנים התרגילים הועברו בסודיות בעל פה רק לאנשים מובחרים, ישירות מהמאסטר.

האשה אשר הפכה את ה Da Yan Qi Gong לנחלת הכלל בסין היתה המאסטרית הגדולה יאנג מאיג'ון (Yang Meijun ) אשר למדה את התרגול מסבה בהיותה בת 13. יאנג מאיג'ון היא הדור ה-27 שירש את הידע על Da Yan Qi Gong. בשנת 1978 כאשר היא כבת 80 (!) החלה בפעם הראשונה ללמד את התרגול בבייג'ין!

מבנה תרגול צ'י קונג אווזי הבר

התרגול בנוי מאוסף של תנועות עדינות וזורמות, המחקות את תנועות האווזים כגון- פתיחת הכנפיים, שתיית מים מהאגם, חיפוש אחר אוכל והליכה. 64 התנועות הראשונות עוזרות לפתוח את הגוף ולהגמיש אותו כך שהצ'י והדם יזרמו באופן הרמוני. אם ישנן חסימות, הן תפתחנה עם התרגול וכך ישתחרר צ'י שלילי. תנועות נפנוף עם הידיים העוברות על פני המרידיאנים עוזרות להמריץ את איברים הפנימיים. התרגילים בנויים בצורה מאוד מאוד מדויקת ובכל תרגיל יש הפעלה של נקודת דיקור מסוימת (או יותר מאחד) ומרידיאנים מסוימים. בתרגילים הראשונים הרעיון הוא להזרים את הצ'י בגוף ולפתוח חסימות, לאחר מכן להשתחרר מצ'י שלילי ולבסוף לאסוף צ'י חדש מהיקום להתמלא ממנו ולהפיצו לכל האיזורים בגוף.

64 התנועות הראשונות מטפלות במצב הנוצר לאחר הלידה, המכונה Post Natal Qi, לדוגמה: חסימות אשר נוצרו עקב פציעות, או עקב אורח חיים לא מתאים (כגון תזונה עודפת, שינה מועטה, עומס רגשי, ישיבה מרובה, חוסר תנועה וכן הלאה).  זו היא האיכות אשר תמיד מטפלים בה ראשונה.

חלקו השני של התרגול מוקדש למשאבים אשר קיבלנו טרם לידתנו, המכונים Pre Natal Qi- הכוונה היא לאיכויות, חולשות או מחלות אשר עברו אלינו בתורשה, או נוצרו במהלך ההריון. לאיכויות אלו שורשים עמוקים ובדרך כלל יותר קשה 'להיפטר' מהן או לשנותן. עקב כך, חלקו השני של התרגול ארוך הרבה יותר מאשר חלקו הראשון. התנועות בחלק השני הנן עדינות, ומורכבות יותר.

ה- Wild Goose הנו תרגול המתאים לכל גיל, ממריץ את זרימת האנרגיה במרידיאנים ומביא איזון והרמוניה לאיברים הפנימיים, מועיל בבעיות במערכת הנשימה, העיכול, העצבים וכלי הדם. תרגול יום יומי של תנועות עדינות אלו יכול להוביל לאורח חיים רגוע יותר, מרענן, בריא וחיוני, ואף לתרום משמעותית לאריכות ימים. לאחר תרגול Da Yan Qi Kong מרגישים הרבה יותר קלילים ומאוזנים!

הכותבת: דיאנה בוטבה גרטנר– בוגרת לימודי 'איורוודה' בברושים ובוגרת קורס המטפלים בתזונה סינית מקרוביוטית בהנחיית אייל שפרינגר. שהות ממושכת בהונג קונג חשפה את דיאנה למסורת של התססת מזונות ומשקאות. מייסדת Sprouts- 'בית של בריאות' מקיימת סדנאות בישול בריא והכנת מזונות ומשקאות מותססים, מייעצת ותומכת בשינוי תזונתי ליחידים ולמשפחות' מייעצת בצ'י גונג טיפולי ומלמדת צ'י גונג בהרצליה. לאתר של דיאנה.  לדף הפייסבוק של דיאנה. ליצירת קשר [email protected] 0544324048

לעיון נוסף:

ישר בבטן הרכה- על התפתחותה של אמנות האמפוקו
כיצד מתכונן המטפל לטיפול? על מתיחות מרידיאנים ומאחורי הקלעים…
למאמרה של דיאנה טיפול מסורתי לחיזוק היולדת הטרייה

מטפלים או עוסקים בתחומי הרפואה המסורתית ורוצים לכתוב באתר TEF? צרו איתנו קשר

מומלצי החודש

מתעניינים? השאירו פרטים. נחזור מהר!