כיצד מתכונן המטפל לטיפול? על מתיחות מרידיאנים ומאחורי הקלעים…

מאת טל בדיחי

מרידיאני הקיבה והטחול-חלק ב. צילום מאת טל בדיחי.

ראש השנה בפתח וזה הזמן לדבר על התחלות. כל התחלה של דבר חדש נובעת מסיומו של דבר ישן. שאיפה מתחילה לאחר שהנשיפה נעצרת. כשם שנבט גדל על חשבון הזרע, כך גם מעשינו בשנה החדשה מכוּונים מהבחירות והתובנות אליהן הגענו בחשבון הנפש, המאפיין את סיומה של השנה החולפת.
גם טיפול הוא תהליך מעגלי בו חדש צומח מתוך ישן.

כל טיפול נוצר מניסיון העבר ומהידע של המטפל, המזינים את המפגש עם המטופל ומאפשרים לו להיות פורה ואפקטיבי. בתום התהליך הטיפולי המטפל נותר עם תובנות וניסיון נוסף, אשר בתורם יזינו את המפגש הטיפולי הבא.

מהו הרגע בו מתחיל הטיפול?
מהי נקודת ההתחלה של הטיפול בשיאצו? האם ברגע בו אני מניח ידי על המטופל? האם כאשר המטופלת נכנסת בדלת הקליניקה? מבחינתי הטיפול מתחיל עוד קודם, כאשר אני מכין את עצמי ליום הטיפולים. טיפול טוב בשיאצו הוא מפגש אנושי ומערכת יחסים בה מטפל ומטופל. לפעמים ההגדרה הברורה של "מטפל-מטופל" מטושטשת משום שגם המטפל חווה שינוי במהלך הטיפול. בגלל מעורבות זו יש חשיבות גדולה לכך שמטפל יכין עצמו לטיפול. המטפל צריך להיות מוכן מכמה בחינות. גופו צריך להיות מוכן לעבודה פיזית, ומבחינה רגשית הוא צריך להיות רגוע. יש משמעות גם למצב הצ'י של המטפל. שיאצו עוסק בצ'י של המטופל, וישנה פעילות גומלין אנרגטית בין המטפל למטופל. זיהוי פעולת גומלין זו ושימוש בה בטיפול, היא ההתמחות של המטפלים בשיאצו. במאמר זה אסביר על ההכנה האנרגטית של המטפל לקראת הטיפול בשיאצו – הכנה המתבצעת באמצעות מתיחות המרידיאנים.

מרידיאנים וטיפול בשיאצו
המרידיאנים הם מסלולי זרימת צ'י העוברים בגופנו, וקיימים גם במרחב העוטף אותנו. ישנם שנים עשר מרידיאנים עיקריים, ועוד מרידיאנים רבים נוספים. המרידיאנים היו ידועים כבר לפני אלפי שנים והם מוזכרים ב"קאנון הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב" – המקור הקדום של הרפואה הסינית. המרידיאנים משפיעים על התפקוד הגופני והנפשי ובעיה בזרימת הצ'י בהם יכולה לבוא לידי ביטוי במחלה. לכל אחד מהמרידיאנים "תחומי השפעה" שונים. בעיה במרידיאן הריאות, למשל, יכולה לבוא לידי ביטוי בבעיות נשימה, בעיות עור, עצבות או חוסר בגבולות.

בשיאצו הטיפול במרידיאנים נעשה דרך מגע, באמצעות לחיצות ומתיחות עדינות. מגע הוא אמצעי תקשורת המעביר מידע רב ויתרונו בכך שאינו מילולי. חיבוק, למשל, יכול לבטא עוצמות רגש שלא ניתן לבטא במילים. מגע יכול להעניק לנו תחושות עונג, בטחון ורוגע. המטפלים בשיאצו מתרגלים את המגע והופכים אותו לכלי טיפולי מדויק, כמו מחטי הדיקור. המטופלים בשיאצו חווים רגיעה עמוקה, נינוחות, הרפיה פיזית ולעיתים אף יכולים לחוש את הצ'י נע במרידיאנים.

המתיחות
מתיחות המרידיאנים הן מתיחות עדינות במנחי גוף שונים. הן מניעות את זרימת הצ'י
במרידיאנים העיקריים, ובשני מרידיאנים נוספים, הנחשבים 'עמוקים' להם (DU MAI ו- REN MAI).
המתיחות הן פיזיות אך מערבות גם תרגיל מחשבתי. ישנו קשר הדוק בין התודעה לבין הצ'י.
הצ'י עוקב אחר המחשבה וניתן להשפיע עליו בעזרת דימויים וריכוז. במהלך מתיחות המרידיאנים,
אנו מדמים מתיחה והתארכות של המרידיאנים אל מעבר לגבולות גופנו. אפשר לדמיין אותם נמתחים
אל מרחק של שני מטר או אל האינסוף – התוצאה תהיה דומה. כאשר אנו מדמיינים את המרידיאן
'מתארך' ללא גבולות אנו מאפשרים לצ'י לנוע בחופשיות ואז מתרחש שינוי בגופנו ובנפשנו.

לאחר תרגול המתיחות, השרירים נעשים יותר רפויים וגמישים, הנשימה נעשית שקטה ועמוקה והתנועה יותר קלה וזורמת. באופן אישי אני יכול לספר שלאחר תרגול המתיחות אני מרגיש מאוזן יותר מבחינה רגשית וכי יש בליבי יותר מקום להכיל את הזולת.

התנועה הקלה, הלב הרחב, הרוגע – זהו מצב חיוני בעבורי במפגשי עם המטופלים. מתיחות המרידיאנים פותחו ע"י המאסטר לשיאצו שיזוטו מצונגה אשר פעל ביפן באמצע המאה הקודמת. מצונגה פיתח את תרגילי המרידיאנים כתרגול יומיומי לשיפור הבריאות ולשמירה על חיוניות.

תרגילים אלו ניתנים לתרגול יומיומי ונעשים ללא מאמץ, או צורך בגמישות מיוחדת. בצילומים הבאים אני מדגים שלוש מתוך מתיחות המרידיאנים. כאשר מעוניינים להתחיל לתַרגל אותן, אני ממליץ להקפיד על ההנחיות הבאות*:
– יש לבצע את המתיחה עד כמה שהגמישות מאפשרת. אין למתוח את הגוף בכוח, ובשום אופן לא להגיע לתחושת כאב!
– בזמן המתיחה דמיינו שאתם מצויים במרכזה של בועה גדולה כמו חדר. דמיינו כיצד המתיחה חורגת מגבולות גופכם ומגיעה עד לגבולות הבועה.
– הישארו בכל מתיחה רק כל עוד אתם חשים בנוח.
– אפשר להקדיש כחצי דקה לכל מתיחה.
– הנחיה והסברים נוספים כיצד לביצוע מתיחות המרידיאנים תוכלו למצוא בספרות הקלאסית, או תוך התייעצות עם המטפל שלכם.

שנה טובה!
טל

  מרידיאני הקיבה והטחול-חלק ב. צילום מאת טל בדיחי. מרידיאני הקיבה והטחול-חלק א. צילום מאת טל בדיחי.

מרידיאני הקיבה והטחול- חלק ג. צילום מאת טל בדיחי.   מרידיאן מעטפת הלב. צילום מאת טל בדיחי.

מרידיאני הכליות ושלפוחית השתן. צילום מאת טל בדיחי.

טל בדיחי – מטפל בשיאצו (ירושלים). 054-6956954
אתר: http://www.talbadihi.com

בבליוגרפיה:
– ריוקיו, אנדו, טאו שיאצו – רפואת החיים של המאה ה-21, ספריית מעריב, 1997.
– לימודי שיאצו מעשיים בשיטת QI&BODY, מרכז אלה לקידום רפואה סינית עתיקה

למעבר לאנמה אמפוקו- רפואות יפניות עתיקות
למעבר למנהגים וסגנונות טיפול

* האתר ממליץ למטופלים בעלי פריצת דיסק, בעיות לחץ דם, או כל בעיה שהיא הכרוכה במעקב רפואי, להתייעץ עם רופאיהם לפני התרגול. אנו מבקשים מכם להיות אחראים וקשובים לגופכם ולהנחיות הרפואיות שקיבלתם. אין הנהלת האתר או הכותב אחראים על התנסות או ביצוע הפעילות.

מומלצי החודש

מתעניינים? השאירו פרטים. נחזור מהר!