הכנת בצק לדוסה -פנקייק הודי

מאת אייל שפרינגר

מקורו של בצק הדוסה בדרום הודו שם הוא מהווה מרכיב מרכזי בתזונה, ומאפשר לקיים אורח חיים צמחוני. הבצק מבוסס על אורז מלא או לבן וקטנית אשר עברו השריה, טחינה והתססה. הבצק הדורש הכנה מראש, מתאים להכנת מנות רבות וקלות כגון אידלי ומסאלה דוסה, היכולות להוות בסיס לארוחת בוקר בריאה העשירה בחלבון קל לספיגה.
הבצק מכיל שפע של ויטמינים מקבוצת B כולל ויטמין B12 הנוצר בתהליך התסיסה, ההופך אותו למנה צמחונית מושלמת.
התסיסה והבישול הקל של רוב המאכלים המבוססים על בצק הדוסה, הופכים אותו למזון פרוביוטי התומך באוכלוסיית חיידקי המעי.

הקטנית המקורית להכנת הדוסה היא האורד דאל (Urad Dal). לקטנית קטנה ושחורה זו השפעה מיוחדת. בעוד שלרוב הקטניות מייחסים השפעה מקררת, האורד דווקא מחממת ונחשבת לאחת הקטניות המחזקות ביותר וכמזון התומך בפוריות האשה והאון המיני של הגבר. ניתן כיום להשיג אורד דאל בחלקק מחנויות הטבע, בחנויות תבלינים ובחניוית למזון הודי. האורד הקלאסי הוא קלוף, לבן וחצוי. בחנויות הטבע מוכרים אותו לעיתים שלם, עם קליפתו השחורה. לעיתים המוכרים מכירים אותו בשם 'מאש שחור'.

מרכיבים
קערה המכילה 2 כוסות אורז מלא או לבן המושרה במים ללילה.
קערה נוספת המכילה כוס אורד דאל, עדשים רגילים או כל קטנית אחרת מושרים ללילה.יש המוסיפים 1/4 כפית זרעי חילבה המסייעים לספיגת הקטנית ולתסיסה.

הכנה
טוחנים את האורז עם חלק ממי השריה שלו לקבלת תערובת סמיכה אך נוזלית, ממנה נוכל ליצוק למחבת להכנת פנקייק. ניתן לבצע את הטחינה במעבד מזון או בSTICK חשמלי.
מרוקנים את מי ההשריה מקערת הקטניות, מוסיפים מים חדשים וטוחנית לקבלת בלילה סמיכה אך נוזלית בדומה לבלילת האורז.
מערבבים את הבלילות, מוסיפים כפית שטוחה של מלח , מכסים עם בד להרחקת חרקים ומחכים כ12-24 שעות עד שהתערובת תוססת ומקבלת טעם חמצמץ.
הבצק מוכן לבישול!!

ניתן להכין מהבצק פנקייק-חביתיות ללא ביצה, כופתאות ועוד מגוון מאכלים.
בצק הדוסה מתאים במיוחד לצמחונים, ילדים ונשים אחרי לידה הזקוקות לתזונה קלה ומזינה.

אייל שפרינגר, מטפל ברפואה סינית עתיקה בתזונה סינית-מקרוביוטית והרבליסט קליני, מייסד המרכז לרפואה מסורתית, מנחה קורס המטפלים לתזונה סינית מקרוביוטית.

למידע נוסף
מתכוני מטבחים מסורתיים
מתכון פוהה הודי (פתיתי אורז אווריריים)
מתכוני קטניות
אודות מרפאת המרכז לרפואה מסורתית

מומלצי החודש