סיפור מקרה – טיפול בתזונה בשחלות פוליצסטיות

מאת אפרת שחף

תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא הפרעה הורמונאלית הנפוצה בנשים בגיל הפוריות, ומהווה אחת מהסיבות העיקריות הגורמות לבעיות פריון. על אף שלתסמונת זו מופע דומה אצל מרבית הנשים הלוקות בה (עודף משקל, שיעור, אקנה, עודף הורמונים זכריים, אל-וסת וכן הלאה), האבחנה המסורתית תהא שונה מאשה לאשה, ובהתאם לכך גם התאמת התפריט הטיפולי.

סיפור המקרה (מאי 2014)

ר' בת 35 סובלת מתסמונת השחלות הפוליציסטיות. היא ובן זוגה ניסו להרות במשך למעלה משנה, ללא הצלחה. בתחילה ניסו להשיג הריון באופן ספונטני, ומשלא הצליחו פנתה ר' לטיפול בדיקור אך גם זה לא הועיל. ר' חשה ייאוש גדול והחליטה לנסות את הטיפול שמציעה הרפואה הקונבנציונאלית-לקיחת כדורים משרי ביוץ. תוך כדי הטיפולים שמעה ר' ממַכַּרים על טיפולי התזונה הייחודיים שנעשים ב'מרכז לרפואה מסורתית' והחליטה במקביל לעשות שינוי תזונתי. ר' הגיעה לטיפול הראשון חדורת מוטיבציה ומלאת תקוות, וסיפרה בהתרגשות שהיא מאוד מאמינה בתזונה ככלי לריפוי ולכן מקפידה לאכול בריא ומרבה לבשל בבית. נציין כי בשנת 2010 נכנסה ר' להריון לאחר שטופלה בדיקור במשך שנה, כאשר מטרתו הייתה הסדרת המחזור החודשי וכניסה להריון, ובעקבותיו ילדה את בתה הבכורה. כאשר הגיע אלי היה זה לאחר נסיונות כושלים לקליטה נוספת.

תלונה עיקרית ובעיות נלוות

תסמונת השחלות הפוליציסטיות מתבטאת אצל ר' בכך שאינה מקבלת וסת מגיל 15. המחזור הוסדר אצל ר' בטיפולי הדיקור שעברה לפני 4 שנים, ולאחר שילדה את בתה המחזור שוב אינו סדיר. כאשר כן יש ווסת, הדימום כבד מאוד ויש כאבים, אך לא תמיד. בנוסף סובלת ר' משיעור יתר, השמנה, עור שומני וטריגליצרידים בדם.

תלונות נוספות אצל ר' הנן פריחה בעור באזור החזה והידיים. עורה לח למגע. הפריחה מופיעה ונעלמת ללא חוקיות ב8 השנים האחרונות. בנוסף ישנה נפיחות בטנית לאחר האוכל, ובכלל מתלוננת על כך שהבטן מציקה לה כל הזמן. ישנה פעילות יתר של יציאות, המתבטאת בצואה רכה בתדירות של כ6 פעמים ביום. ר' אינה ישנה רצוף כיוון שמתעוררת בקלות מרעשים, ובנוסף סובלת מכאבים באזור הכתפיים והצוואר, כאבים אשר מוחמרים בשעות העבודה הרבות מול המחשב.

בסך הכול ר' נראית מאושרת ונינוחה, אך מודה שמופעל עליה לחץ רב בשל הרצון לתפקד בצורה הטובה ביותר כאם שעובדת במשרה מלאה, ובשל האתגרים בנסיונות להרות שוב.

טיפול תרופתי

אלו התרופות אשר נטלה ר' באופן קבוע עם הגעתה לטיפול:
חומצה פולית מקטינה בצורה משמעותית את סיכון העובר ללקות במומים במערכת העצבים המרכזית.
גלולות למניעת הריון ניתנות על מנת להסדיר את הדימום החודשי ולהפחית את רמת ההורמונים הזכריים (נלקחו לפני הנסיונות להיקלט).
פרוברה פרוגסטרון סינטטי, שמשמש בין היתר לטיפול בהפרעות ויסתיות שונות.
איקקלומין ניתן על פי רוב כטיפול הראשון לגרימת ביוץ אצל נשים עם התסמונת.
גלוקופאג' תרופה המשמשת לטיפול בסוכרת, וניתנת גם לטיפול בשחלות פוליציסטיות בגלל הקשר לעמידות לאינסולין.

רקע תזונתי

הדבר הבולט ביותר בנוגע לתזונה שאכלה ר' לפני שהגיעה לטיפול הוא חוסר סדר. ר' אכלה מגוון רחב של מזונות בעלי איכויות אנרגתיות מנוגדות, ללא שום כיוון טיפולי, לדוגמא מזון מייבש– פירכיות, חומוס, קולורבי, כרוב וחצילים, אך גם מזון מלחלח– גבינות, אבוקדו, טחינה, מלפפון, תרד. מזון מחמם-אורז מלא, בצל ושום ומנגד, מזון מקרר– גבינות, עדשים וקישואים.
אומנם ר' השתדלה לאכול בריא, אך היו מספר מזונות אשר 'נחשבים בריאים' אך לא מתאימים למצבה ואף מחמירים אותו, כאשר הבולטים בהם הם אבוקדו, טחינה ומוצרי חלב– מזונות אלו בעלי איכות מלחלחת ואינם מתאימים למטופלים שסובלים ממצבי עודף לחות. (אבחנתה המלאה של ר' תפורט בהמשך).  דבר נוסף אשר אפיין את תזונתה של ר' הוא אכילת מזון תעשייתי מהקפיטריה אשר סמוכה למקום עבודתה- דבר זה מהווה מכשול לתהליך הטיפולי שכן אין אנו יודעים בוודאות את כל חומרי הגלם ואת טיבם. אכילה במטבח ציבורי בצורה קבועה עלולה לחבל בתהליך, עבור מי שרוצה להחלים.

אבחנה

האבחנה המקרוביוטית מבחינה בין מצבי Yin- המתבטאים בקור, התרחבות ולחות לבין מצבי Yang, המתבטאים בחום, יובש והתכנסות פנימה. אבחנתה של ר' , בראי המקרוביוטיקה,  הראתה חוסר איזון לכיוון עודף ב Yin המתבטא בהשמנה, בעור שומני ובציסטות- שקי נוזלים הגדלים בשחלות בצורה שאינה מבוקרת ופרודוקטיבית, לצד פגיעה משמעותית באספקט ה Yang  – פגיעה ביכולת הביוץ, הדורשת חום.  בראי האבחנה של הרפואה הסינית, החום והלחות מתבטאים בעיקר במרידיאן הכבד, אשר מסלולו זורם באזור הגאניטליה, הוא מקושר לפריחות שבאות והולכות לסירוגין, ולטריגליצרידים הגבוהים. תקיעות צ'י הכבד מתבטאת גם בהיעדר הווסת, כאבים בזמן ווסת, תפיסות באזור הכתפיים והצוואר ומצבי לחץ. נוסף לכך, הנפיחות הבטנית והיציאות המרובות, מעידות על חולשת צ'י הטחול ועל פגיעה באספקט היאנגי שלו, אשר נובע מפגיעה עמוקה יותר באספקט היאנגי של הכליות.

הטיפול שניתן

בהתאם לאבחנה, אסטרטגיית הטיפול התבססה על שני שלבים , כאשר השלב הראשון והחשוב ביותר היה ניקוי הלחות החמה , דרך שימוש במזון בעל איכות מנקה, מקררת ומייבשת. (על אף היותה מאובחנת כמצב עודף Yin, סבלה ר' גם מחום, אשר התבטא בין השאר באדמומיות ובפריחות,  ומצב עדין זה ביקשנו לאזן).  מרכיבים משמעותיים בתפריט היו מזונות שמתייחסים לאיבר הכבד ולהם תכונות של ניקוי עודפי ה Yin, יחד עם הנעת צ'י הכבד, לדוגמא- גריסים, ירקות ממשפחת המצליבים שלהם איכויות מנקות מייבשות ומקררות, ארטישוק, שורש סלרי, נבטי אלפלפא, אצת ארמה ושעועית אזוקי אשר למרות איכותה המחממת היא מנקה לחות חמה מהמחמם התחתון, מניעה סטגנציית דם, מייבשת ועוזרת לירידה במשקל.
בנוסף הומלץ על המנעות ממזונות המפריעים לתהליך הטיפולי הנ"ל כגון טחינה, מוצרי חלב, ביצים ואבוקדו. הומלץ על אכילת דגנים מלאים בצורת גרגירים, ואכילת ירקות בכמות גדולה, כ50%-60% מנפח כמות הצלחת, כיוון שלירקות ישנה איכות המנקה. בנוסף הומלץ לשתות חליטות צמחי מרפא לתמיכה בתהליך הטיפולי, לדוגמא, אחד הצמחים שנבחרו עבור המטופלת הוא הצמח CHE QIAN ZI (זרע פלנטגו  Plantago Ovata-Psyllium)) אשר מטפל במצבי לחות חמה, בעיקר במחמם התחתון, באמצעות שיתון. לאחר שהמטרה הושגה, וסימני החום והלחות הופחתו בצורה משמעותית-השלב השני בטיפול הוא חיזוק ותמיכה ביאנג הכליות והטחול, דרך שימוש במזון בעל איכות בונה, מחזקת ומחממת דוגמת אורז מלא, ירקות שורש, שעועית אזוקי וחלבון מהחי (ממנו הפחתנו בשלב הראשוני של הניקוי).

התהליך הטיפולי

ר' חוותה עליות וירידות במהלך הטיפולים… בתחילה הקפידה מאוד על התזונה, אך ככל שעבר הזמן צפו ועלו גם הקשיים. ר', למרות ניסיונותיה, לא הצליחה להתמיד בהמלצות התזונה בתקופת החגים הממושכת. החזרה לשגרה היטיבה עימה, והיא החלה לבשל לעצמה אוכל ולקחת אותו לעבודה. בשלב מסוים התלוננה שצריכה גיוון, שיעמם לה מהאוכל- בעניין זה חשוב לזכור שהאוכל משמש כתרופה וניתן לגוון בעזרת מתכונים שונים. קושי נוסף שעלה הוא שלפעמים לא הספיקה לבשל לעצמה, ואז התנפלה על מה שיש במקרר-לכן מומלץ להקדיש זמן קבוע פעמיים בשבוע לבישולים. השעות הארוכות והמעייפות בעבודה מול המחשב עוררו את הרצון למאכלים מתוקים או זמינים- במצב כזה מומלץ לאכול פירות אשר מתאימים לאבחנה ולמסגרת הטיפול במידה. לאחר הטיפול הראשון ר' ירדה בצורה משמעותית במשקל, ישנה טוב יותר, הנפיחות אחרי האוכל פחתה והייתה ירידה במספר היציאות. לאחר כחודש וחצי בו הקפידה על התזונה- הפריחות בעור נעלמו לחלוטין. בתחילת אוקטובר, לאחר כחמישה חודשים של טיפול- שלחה לי צילום של תוצאות הבדיקה של הורמון הבטא המבשר על תחילת ההיריון 🙂

מה ניתן ללמוד מהמקרה

המקרה שלהלן מתאר את החשיבות והתרומה הגדולה שיש לשינוי תזונתי לפי הגישות המסורתיות (הסינית והמקרוביוטית) בטיפול בשחלות פוליציסטיות. גם במקרה הנ"ל התאמות התזונה הן ספציפיות למטופלת הנ"ל, ואינן מתאימות לנשים אחרות הסובלות מבעיות פריון על רקע אחר (לדוגמא על רקע יובש, כתוצאה מאנמיה). ר' מייצגת מטופלות רבות אשר מתמודדות עם הקשיים והאתגרים שהחיים מציבים לנו: ניהול משק בית, עבודה במשרה מלאה וגידול ילדים תוך מציאת זמן לעצמך ודאגה לבריאותך. זהו סיפור מהחיים, ולמרות כל הקושי והמשברים שליוו אותה- ר' חזרה לשגרה בכל פעם מחדש עם כוח רצון אינסופי!!! שבסופו הגשמת החלום… ר' ממשיכה להגיע לטיפולים על מנת לשמור על מהלך הריון תקין, בוצעו מספר שינויים בהנחיות התזונה כיוון שהריון ויצירת חיים דורשים חום, בשונה מההמלצות הראשוניות שניתנו לה. ר' למדה להקשיב לגופה ולדעת מה טוב עבורה, למדה להשיג שליטה בסימפטומים ובאיכות חייה.

נכתב על ידי אפרת שחף מטפלת ברפואה סינית עתיקה: דיקור, צמחי מרפא, ותזנה סינית מקרוביוטית, בוגרת קורס התמחות בתזונה סינית מאקרוביוטית על פי שיטת TEF.

לעיון נוסף

 למאמר תסמונת השחלה הפוליצסטית
למאמר יין ויאנג- הבסיס לריפוי מסורתי

טיפול בפריון ובבריאות האשה במרכז לרפואה מסורתית על פי שיטת TEF

מומלצי החודש