תסמונת השחלה הפוליצסטית

מאת צוות המרכז

תסמונת השחלה הפוליציסטית

תסמונת השחלה הפוליצסטית (PCO) היא אחת התסמונות השכיחות ביותר כגורם לבעיות פוריות ולהעדר וסת (אמנוריאה). אנו בקליניקת המרכז לרפואה מסורתית מטפלים בתופעה זו בדרך יחודית, המבוססת על הידע הטמון במסורות הריפוי העתיקות ובהתייחסותן ליכולות הטמונות במזונות ובצמחים השונים.

לקביעת תור בתסמונת השחלה הפוליצסטית במרכז לרפואה מסורתית חייגי 0523-904332

תסמונת השחלה הפוליצסטית- בעיניים מערביות
תסמונת השחלה הפוליציסטית PolyCystic Ovary Syndrome (או במינוח מדויק יותר- שחלה מרובת זקיקים) הנה תסמונת נפוצה המשפיעה על 5%-10% מהנשים בגיל הפוריות. תסמונת זו הנה אחד הגורמים הנפוצים לבעיות פוריות, ומלווה במופע קליני אנדרוגני (כגון שֹיעור יתר, הקרחה גברית, אקנה והשמנה בטנית) אשר גם הוא כשלעצמו, עלול ליצור חוסר נוחות ופגיעה בבטחון העצמי.

מנגנון היווצרותה של תסמונת השחלה הפוליצסטית אינו ידוע לחלוטין, וכנראה שמערב מספר גורמים, תורשתיים וסביבתיים-התנהגותיים. הממצאים אשר לגביהם כבר נמצא קשר מחקרי מובהק, קושרים את הופעת התסמונת עם תנגודת לאיסולין (בדומה לתסמונת המטבולית, ולסוכרת מסוג 2), עלייה ביצירת הטריגליצרידים בכבד, וייצור יתר של הורמוני מין זכריים ע"י השחלה וע"י בלוטת יותרת הכליה.

מעבר למופע האנדרוגני, משבשת תסמונת השחלה הפוליצסטית את המחזור החודשי, ע"י הווצרות ריבוי זקיקים זעירים בשחלה, ללא הבשלה של אחד מהם לכדי ביצית פוריה (כלומר, העדר ביוץ). מצב זה יכול להוביל למיעוט מחזורים (אוליגומנוריאה) ואף להעדרם (אמנוריאה), וכמובן לפגוע בסיכויים להקלט להריון.

אנו במרכז לרפואה מסורתית מודעים לתסכול, לפגיעה בדימוי העצמי ולייאוש, הנלווים לתסמונת השחלה הפוליצסטית. ייחודית הטיפול שלנו מתבטאת בשילוב הידע המערבי העדכני עם הידע המסורתי העתיק, וביצירת תכנית טיפול אישית המותאמת לך ספציפית.

לקביעת תור בתסמונת השחלה הפוליצסטית במרכז לרפואה מסורתית חייגי 0523-904332

תסמונת השחלה הפוליצסטית – בעיניים סיניות

בראי הרפואה הסינית, ניתן לקשר לתסמונת השחלה הפוליציסטית מספר איכויות, ואנו נמנה כאן את העיקריות שבהן. ישנה חשיבות רבה לאבחנה המבדלת להצלחת טיפול זה. אבחנה נכונה תוביל להתאמת אסטרטגיה טיפולית נכונה (הכוללת דיקור, שימוש בצמחי מרפא, הרכבת תפריט, טיפול במגע והמלצות לפעילות גופנית).

הגורמים העלולים להיות מעורבים בתסמונת הם:
חולשת האדמה (טחול-לבלב וקיבה): מתבטאת בקשר בין התסמונת, להשמנה הבטנית ולתנגודת לאינסולין. מחקרים רבים מאשרים את הקשר בין שינויי התפריט ואף הרגלי האכילה, לשיפור מצב הפוריות של המטופלת. חוסר איזון זה גם מתקשר לעיתים רבות לחסימה בחווית המשפחה אצל המטופלת. האסטרטגיה הטיפולית לאבחנה זו בקליניקת המרכז לרפואה מסורתית, תתמקד בחיזוק תפקודי הטחול ובפינוי ליחה ולחות. במצב זה אנו נבנה אסטרטגיית דיקור, ואף נתאים צמחים ומזונות העוסקים בהתמרת הליחה (ע"י ייבוש, הנעה או חימום),  כמו גם נשלב טיפולי מגע והמלצה לפעילות תנועתית אשר ייסעו להמרצת התהליך.

חוסר איזון ביחסי עץ-מתכת (כבד): מתבטא בצמיחה המרובה של זקיקים בשחלה (איכות עצית), ללא הויסות הפוקד על זקיק אחד בלבד לגדול עד לכדי הבשלה (איכות מתכתית). חוסר איזון זה גם מתקשר לעיתים רבות לחסימה בחיי היצירה אצל המטופלת. האסטרטגיה הטיפולית לאבחנה זו בקליניקת המרכז לרפואה מסורתית תתמקד באיזון יחסי העץ והמתכת, ובחיזוק זרימתו החופשית של צ'י הכבד. במצב זה אנו נבנה אסטרטגיית דיקור, ואף נתאים צמחים ומזונות המניעים ומהרמנים את צ'י הכבד,  כמו גם נשלב טיפולי מגע והמלצה לפעילות תנועתית אשר ייסעו להנעת התהליך.

חוסר איזון ביחסי האש והמים (כליות): מתבטא במופע המיני בעל האספקטיים זכרים, ומשקף חוסר איזון בין יין הכליות, המיוחס לנשיות ולהכלה, לבין יאנג הכליות, המיוחס לליבידו ומקושר בין השאר להורמוני יותרת הכליה. חוסר איזון זה גם מתקשר רבות לחסימה בתפיסת הנשיות אצל המטופלת. האסטרטגיה הטיפולית לאבחנה זו תתמקד באיזון יין ויאנג הכליות ובאיזון יחסי האש והמים בגוף בכלל. במצב זה אנו נבנה אסטרטגיית דיקור, ואף נתאים צמחים ומזונות המשיבים את 'אש החיים' אשר יצאה מאיזון 'חזרה למקורה',  כמו גם נשלב טיפולי מגע והמלצה לפעילות תנועתית המסייעות בהורדת סטרס ובהשגת רוגע, החיוני כל כך להתקדמות הטיפול.

על יחודיות הטיפול ב'מרכז לרפואה מסורתית':

בקליניקת המרכז לרפואה מסורתית, אנו מתבוננים עליך כמכלול, על כל חוסנך ועל כל אתגריך. לאחר אבחנה מבדלת נכונה, המתבצעת משילוב של שיחת תשאול, עיון בסיכום הרפואי, אבחנת פנים, אבחנת דופק ואבחנת לשון, אנו מרכיבים תהליך טיפולי הכולל התאמה תזונתית, פורמולות צמחים, דיקור והמלצה על פעילות תנועתית המתאימה לך אישית. טיפול זה מתמקד ישירות בחוסר האיזון הראשוני אשר גרם לתסמונת, ולא עוסק רק ב'כיבוי' הסמפטומים. באמצעות שינוי תזונתי ובתמיכת דיקור וצמחים, המאפשרים להנות ממחזוריות נשית תקינה.

לקביעת תור חייגי 0523-904332

למאמרים בנושא רפואה משלימה ופריון 

מומלצי החודש