הטיפול בדלקת רירית הקיבה (גסטריטיס)

מאת שרון בנרף

דלקת רירית הקיבה (גסטריטיס) היא אחת המחלות המתסכלות ביותר, העלולה לגרום לכאבים עזים ביותר בחזה וברום הבטן. אנו בקליניקת המרכז לרפואה מסורתית על פי שיטת TEF מסייעים לך להתמודד עם תופעה זו בדרך יחודית, המבוססת על הידע הטמון במסורות הריפוי העתיקות ועל אבחנה מבדלת לגורמים השונים להווצרות המחלה. 

דלקת רירית הקיבה (גסטריטיס)- בעיניים מערביות
דלקת רירית הקיבה (גסטריטיס) היא דלקת הנוצרת בדופן הקיבה, ופוגעת הן בקרום הרירי המצפה את הקיבה והן בדופן הקיבה עצמה. כאשר נפגעת רירית הקיבה, היא איננה יכולה להגן על הקיבה מפני חומצות העיכול שלה עצמה, אשר הנן חומצות בעלות עוצמה חזקה ביותר.

הגורמים השונים להווצרות דלקת שכזו הינם נוכחות מוגברת של החיידק הליקובקטר פילורי הפוגע ברירית הקיבה, בקע סרעפתי (הרניה) הלוחץ על הקיבה וגורם לתכולתה לחזור על עבר הושט (תופעה המכונה 'רפלוקס'), שימוש קבוע בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידליות (NSAIDS– NonSteroidal Anti Inflammatory Dargs) דוגמת אספירין, אדוויל וכו' גם הוא יכול לפגוע בדופן הקיבה. כאשר דופן הקיבה מגורה (ובמקרים מסוימים מגורה גם דופן הוושט- אזופגיטיס), הדבר גורם לתסמינים מטרידים כגון: כאבים עזים בחזה* וברום הבטן, צרבות, בעיות ספיגה הפוגעות בשאר תהליכי העיכול, ועוד.
סימנים אלו עלולים להחמיר בעקבות אכילת מזון חריף, מטוגן ושומני, שתיית אלכוהול, אכילת ארוחות גדולות ואכילה הסמוכה לשינה או לפעילות גופנית. על מנת להקל על התסמינים,  יש להמנע מצורות אכילה אלו ולבחור תפריט וסדר יום מתאימים ספציפית למצב זה. כאשר התהליך הדלקתי הולך ומחמיר הוא יכול להגיע עד לכדי כיב קיבה ('אולקוס') ואף למצבים המובילים לסרטן קיבה או סרטן הוושט (תסמונת בארט).

דלקת רירית הקיבה (גסטריטיס)- בעיניים סיניות
בראי הרפואה הסינית, ניתן לקשור לדלקת רירית הקיבה מספר גורמים. לכן ישנה חשיבות רבה לאבחנה המבדלת להצלחת הטיפול. אבחנה נכונה תוביל להתאמת אסטרטגיה טיפולית נכונה (הכוללת התאמת תפריט, דיקור, שימוש בצמחי מרפא, טיפול במגע והמלצות לפעילות תנועתית) ותסייע למטופל לשקם את אשר נפגע ואף למנוע סיבוכים עתידיים.

מצבי רקע אפשריים להווצרות גסטריטיס מנקודת מבטה של הרפואה המסורתית:
חוסר איזון ביחסי עץ- אדמה:
 זוהי הדרך בה הרפואה הסינית מתארת את הרקע הרגשי להופעת המחלה.  ברפואה הסינית מתואר מצב בו 'כבד פולש לקיבה': כאשר צ'י הכבד אינו מאוזן (עקב מתחים וכעסים למשל) הוא 'רודה' בקיבה ובמערכת העיכול, ויכול לייצר בה מצבים של חום. במצב זה האסטרטגיה הטיפולית תתמקד בהרגעת נטייה זו של הכבד , בשחרור עודפי החום, ובחיזוק Yin הקיבה אשר נפגע. (מצב זה נפוץ כאשר הטריגר להתפרצות הוא סטרס במקום העבודה, למשל).

קור במחמם האמצעי: מצב על רקע תזונתי בעיקרו, או טיפול תרופתי שפגע בקיבה. במצב זה הטריגר הראשוני הוא דווקא מזונות קרים ולחים, אשר הכבידו על המחמם המרכזי ויצרו התשה של צ'י הטחול. כאשר הטחול מותש הוא נכשל בתפקידו להתמיר ולהפיץ נוזלים וחומרי מזון, ולשמור על צורתם התקינה של האיברים. במצב שכזה האסטרטגיה הטיפולית תתמקד דווקא בחיזוק יאנג הטחול וחימום המחמם המרכזי. (מצב זה נפוץ כאשר הטריגר להתפרצות הוא בקע סרעפתי הנגרם מאכילה מרובה, למשל).

חוסר איזון ביחסי האש והמים: מצב נוסף בו הרקע למחלה הוא תזונה לקויה. במצב זה הגורם להתפרצות הדלקת הוא חוסר איזון בין אספקט האש בקיבה (המתבטא בחומצות העיכול ובפעולת העיכול כולה) לאספקט הייני של הקיבה (המתבטא בריר הקיבה המגן עליה), או ביחסים בין הקיבה לכליות. במצב שכזה האסטרטגיה הטיפולית תתמקד באיזון האש והמים בתוך הקיבה ובצינור העיכול בכלל. (מצב זה נפוץ כאשר הטריגר להתפרצות הוא תזונה שגויה, חולשה בפלורת חיידקי המעי, או נוכחות מופרזת של החיידק הליקובקטר פילורי, למשל).

אין לך סיבה להתייאש!!!
על יחודיות הטיפול ב'מרכז לרפואה מסורתית':
אנו משלבים את הידע המערבי העדכני ביותר עם הידע המסורתי העתיק, ויוצרים תכנית טיפול אישית המותאמת לך ספציפית.

בקליניקת המרכז לרפואה מסורתית, אנו מתבוננים עליך כאדם שלם, על כל חוסנך ועל כל אתגריך… לאחר אבחנה מבדלת נכונה, המתבצעת משילוב של שיחת תשאול, אבחנת פנים, אבחנת דופק ואבחנת לשון, אנו מרכיבים תהליך טיפולי הכולל התאמה תזונתית, פורמולות צמחים, דיקור והמלצה על פעילות תנועתית המתאימה לך אישית. טיפול זה מתמקד ישירות בחוסר האיזון הראשוני אשר גרם להתלקחות הדלקת, ולא עוסק רק ב'כיבוי' הסמפטומים. דלקת רירית הקיבה ונגזרותיה בהחלט ניתנות לטיפול (!) באמצעות שינוי תזונתי ובתמיכת דיקור וצמחים, הדואגים לבלימה של החמרת המצב ולשיפור וחידוש הרקמות 🙂

 

לעיון נוסף

לסדרת המאמרים האש היינית

אודות קליניקת המרכז

אודות שיקום מערכת העיכול בקליניקת המרכז

* בכל מקרה של כאבים עזים בחזה אין לזלזל בתופעה, יש לגשת מיד לרופא ולשלול התקף לב. הטיפולים במרכז לרפואה מסורתית אינם מחליפים אבחנה וטיפול אצל רופא, ומתבצעים במקביל לאבחנה וטיפול אלו.

מומלצי החודש