עטור מצחך זהב שחור

סיפורו של he shou wu

מאת סלעית דפנה

 

ב 2004, לאחר סיום לימודיי הרפואה הסינית, טסתי לסין להשתלם בטיפול בצמחי מרפא. גרתי אז עם שותפה סינית בצ'נגדו (לימים הפכה לחברתי הטובה ביותר), ולעיתים הייתי מבקרת אותה במקום עבודתה- חנות מזכרות ענקית. קומה אחת מתוך החנות הייתה כולה מיועדת לצמחי מרפא סיניים!
על הקומה היה אחראי רופא סיני, אשר התאים לתיירים צמחי מרפא שונים, בהתאם לאבחנתו. אותו רופא סיקרן אותי עד מאוד, וביקשתי מחברתי שתעזור לי לתקשר איתו, משום שלא ידע לדבר אנגלית כלל. כאשר ביקשתי ממנו לספר לי קוריוז מעניין אודות הצומח, הוא נשען לאחור בכיסאו, חייך, ושאל אותי: "בן כמה את חושבת שאני?". לי הוא היה נראה כבן 60 לערך, אך מידיעה שהסינים אוהבים לשמוע שהם נראים צעירים יותר מגילם, השבתי "בן 57". החיוך שלו גדל וראיתי שהוא מרוצה מאוד מתשובתי… לאחר מכן ענה לי: "אני בן 82". הייתי המומה! איש זה נראה צעיר בעשרות שנים מגילו הכרונולוגי! שיערו מלא, שחור ומבריק, וללא שערה לבנה אחת. פניו חלקות, חיוכו מלא שיניים, והוא אינו מרכיב משקפיים. כאשר ראה אותי נדהמת, המשיך ואמר: "מאז שאני זוכר את עצמי, בכל בוקר, אני שם בכוס שלי שורש של HE SHOU WU, וממלא אותה במים רותחים. כאשר המים נגמרים, אני ממלא שוב במים רותחים, וחוזר חלילה לאורך כל היום. בסוף היום אני זורק את השורש הישן ובבוקר למחרת שם שוב שורש חדש. זה מה שאני שותה לאורך כל היום וזה מה שמחַזק אותי. כל יום, מזה שנים רבות, אני רוכב על אופנַיי בית-עבודה הלוך ושוב, ואיני מתעייף". ואכן, לצידו ראיתי מונחת כוס עם שורש של צמח. ומאז ועד היום, He Shou Wu הוא הצמח האהוב עלי. אני רושמת אותו לרבים ממטופליי ואף שותה אותו בעצמי לעיתים קרובות.

האגדה מספרת…
אגדה מהמאה התשיעית, עת שושלת Tang, אשר נכתבה על ידי הפילוסוף Li Ao מספרת:
בשנת 812 לספירה, אדון בשם He , אשר היה אז כבן 56, גזם את עציו. שני צמחים, אשר צמחו מטרים ספורים ממנו, תפסו את תשומת ליבו. הוא מצא את צורת הגבעולים שלהם מוזרה מאוד, שכן הם הצטלבו זה בזה כמו זוג אוהבים. "צריכה להיות סיבה טובה לצמחים האלו לנהוג כך", חשב לעצמו. הוא תלש את השורשים של הצמחים והביאם לביתו, לבשל ולאכול. מר He  היה חלש מילדותו, ולכן לעולם לא התחתן. אולם, לאחר צריכת השורשים למשך שבוע תמים,  החל להרגיש חזק יותר, ולאחר שנה של צריכה, שיערו האפור הפך כולו לשחור, והוא נראה שוב כעלם צעיר. בשלב זה, מר He נשא לו אשה ומהר הפך להיות אבא לתינוק. גם האב וגם בנו חיו מעל ל 130 שנה. מאז, מכונה הצמח: 'שערו השחור של מר He'.

SHENG HE SHOU WU – הצמח בצורתו הלא מעובדת
בצורתו הלא מעובדת, הצמח מר, מתוק, מכווץ וניטרלי. משפיע על האיברים: כבד, לב ומעי גס, וניתן במינונים של 9-30 גרם. עיקר פעולתו הוא בלחלוח המעיים, יעיל במיוחד לעצירות הנובעת מחוסר דם. בנוסף, הצמח מסלק רעילות מהעור:  שמיש לקרבונקלים, לפצעים, לסקרופולה, לגויטר וגושים בצוואר, וכן הלאה. כמו כן, הצמח משמש לטיפול במלריה כרונית, המתאפיינת בחום וצמרמורות, עם סימנים של חוסר צ'י ודם. עם זאת יש לציין, שצמח זה אינו נחשב לצמח מחזק, בצורתו הלא מעובדת.

ZHI HE SHOU WU – הצמח בצורתו המעובדת
בכדי לעבד את הצמח מערבבים את שורשיו ביין אורז צהוב ומרק משעועית שחורה (מרתיחים שעועית שחורה במשך מספר שעות). את התערובת יוצקים לכלי שאינו עשוי מתכת, ומרתיחים פעמיים או מאדים, עד אשר הנוזל נספג בשורשים. לאחר מכן, מייבשים את השורשים בשמש. עיבוד זה מחמם מעט את האנרגטיקה של הצמח, ומאפשר לו להשפיע על האיברים: כבד וכליות. שאר התכונות (מר, מתוק ומכווץ) והמינונים זהים לצמח הלא מעובד. הצמח המעובד מחזק כבד וכליות, מזין דם ומחזק Jing, ויעיל לסימפטומים כגון: סחרחורות, טשטוש ראייה, חולשת גב תחתון וברכיים, כאב בגפיים, האפרת שיער מוקדמת, קרי לילה ואינסומניה. נוסף לכך, הצמח מסלק רוח מהעור ע"י הזנת דם, ולכן יעיל לפריחות רוח (Wind Rash) הנובעות מחוסר דם.
צמח זה שכיח בשימוש, מכיוון שהוא מחזק ומכווץ, אך אינו קר, מייבש או מכביד מדי.
ולכן, הצמח מתאים במיוחד למטופלים אשר מתקשים לצרוך צמחים מחזקים, בעקבות מערכת עיכול חלשה.

ובהשוואה לצמח SHU DI HUANG
שני הצמחים, גם He Shu Wu וגם Shu Di Huang, מזינים דם, Yin ו Jing, ומחזקים את הכבד והכליות.
Shu Di Huang הוא שחור, ולכן הוא בעיקר נכנס לכליות ומחזק Jing , מֵח ו- Yin, ובאופן משני הוא מחזק דם ומזין את הכבד. בנוסף, הוא שמנוני ומכביד על העיכול.
לעומתו, He Shou Wu, אשר גוונו חום-אדמדם, נכנס בעיקר לכבד על מנת לחזק דם, ובאופן משני הוא מחזק את Yin ו Jing הכליות. בהשוואה ל Shu Di, הוא אמנם פחות עוצמתי ממנו, אך מנגד הוא אינו מכביד וקשה לעיכול.

לכל איש יש שם…

פירוש השם He Shou Wu:  שם סיני-He / שיער-Shou / שחור-Wu.  (לעיתים מכונה רק Shou Wu).
שם פרמקולוגי: Polygoni Multiflori Radix
שם בוטני: Polygonum Multiflorum Thunb.
שמות לטיניים: Fleeceflower Root, Flowery Knotweed Root, Fallopia Multiflora, Fo-ti Root

לכל זמן ועת לכל חפץ…

הצמח גדל במרכז ובדרום סין, ונקטף באביב או בסתיו. הוא מתנשא לגובה של 2-4 מטרים, עליו בגודל 2-5 ס"מ על 3-7 ס"מ, וצורתם צורת ראש חץ. הפרחים בקוטר  6-7 מ"מ וצבעם לבן/ לבן-ירקרק. הפרחים צומחים בצפיפות ופורחים מהקיץ ועד אמצע הסתיו. פירותיו של He Shou Wu בעלי זרע בודד, באורך ממוצע של כ 2.5-3 מ"מ. He Shou Wu משתייך למשפחת הארכוביתיים, בארץ גדלים כתריסר מינים ממשפחה זו, אך לא מאותו המין של הצמח He Shou Wu.

הפעם הראשונה שלו
התיעוד הראשון לצמח מופיע בספר "Material Medica Of Ri Hua-Zi" , משנת 713 לספירה.
מאז הופיע He Shou Wu בספרים רבים אחרים, כצמח בודד וכחלק מפורמולות קלאסיות.

התוויות נגד ואיסורים

יש להמנע מלרשום את הצמח כאשר המטופל סובל מצואה רכה או ממצבי לחות/ ליחה דומיננטיים.
על פי המסורת, כאשר נלקח עם לפת או עם צמחים אנטגוניסטים, הזקן ושיער הראש ילבינו בטרם עת.
הצמחים האנטגוניסטים על פי המסורת, הם: Fu Zi, Xian Mao, Gan Jiang, Rou Gui.
כמו כן, אין לבשל או לאחסן את הצמח בכלי מתכת.

הערת המערכת: בשנים האחרונות התקבלו מס' דיווחים על פגיעה בכבד עקב שימוש בצמח. הסיבות האפשריות לכך הן שימוש בצמחים שאינם נימנים על המין הנכון, זיהום בעובשים, ועיבוד לקוי של הצמח. יש להיזהר בשימוש בצמח, במיוחד בקרב מטופלים הצורכים תרופות או חולי כבד

איכות
כאשר שורש הצמח מאיכות טובה, הוא ארוך, מעוגל, כבד ומוצק.
(שורש קל, נקבובי וסיבי נחשב לפחות איכותי).
צבעו החיצוני חום אדמדם, וצבעו הפנימי הוא חום צהבהב.
צבעו של הצמח המעובד הוא חום-שחור.
לפי הנהוג בסין, שורשים בגודל ובצורת תינוק (!), הם היקרים ביותר.

שילובים נפוצים ל He Shou Wu בפורמולות:
– עם Sang Ji Sheng: לחיזוק דם הכבד ו Yin הכליות
(הזנת גידים ועצמות, טיפול בסחרחורות, טשטוש ראייה ונימול בגפיים- הנובעים מחולשת דם הכבד).
– עם Fu Ling, Dang Gui, Niu Xi, Gou Qi Zi, Tu Si Zi, Bu Gu Zhi: לחולשת דם הכבד ו Jing הכליות
(המתבטאים בנשירת שיער והלבנת שיער מוקדמת).
– עם הפורמולה Si Wu Tang: לאנמיה.
– עם Sang Shen Zi, Hei Zhi Ma, Shu Di Huang, Du Zhong : לסימני זקנה מוקדמת
(האפרת שיער מוקדמת, כאב וחולשה בגב התחתון ובברכיים, טשטוש ראייה).
– עם Fang Feng, Jing Jie, Jin Yin Hua, Ku Shen : לאבצסים ולנפיחויות.
– עם Gan Cao: למלריה.
– עם Dang Gui, Huo Ma Ren, Hei Zhi Ma : לעצירות או לצואה יבשה.
– עם Dan Shen: לאנגינה פקטוריס, מחלת לב קורונרית, לחץ דם גבוה או כאב אפיגסטרי.

סיכום

לצמח He Shou Wu מקום של כבוד בהרבולוגיה הסינית. יתרונו הגדול הוא בהיותו צמח מחזק, המזין את דם הכבד ו Yin הכליות, וכל זאת ללא 'תשלום המחיר' של הכבדה על מערכת העיכול, כפי שעושים צמחים מחזקים רבים. לכן, באבחנה מתאימה, הוא יכול להיות פתרון מחזק טוב עבור אותם מטופלים אשר להם מערכת עיכול חלשה (או חולשת Qi הטחול), בנוסף לחסר דם של הכבד.

ביבליוגרפיה

1. Chinese Herbal Medicine – Materia Medica – 3rd Edition / Compiled And Translated By Dan Bensky, Steven Clavey, Erich Stoger With Andrew Gamble.
2. Chinese Medical Herbology & Pharmacology / By John K. Chen & Tina T. Chen.
3. Legendary Chinese Healing Herbs / By Henry C. Lu
4. www.wikipedia.org

המאמר באדיבות סלעית דפנה Dip.Ac.Herbs מטפלת ברפואה סינית –
דיקור וצמחי מרפא 052-4800850.
המאמר פורסם לראשונה באתר הקולג' לרפואה משלימה.

למאמרה הנוסף של סלעית דפנה הצילו! לילדה יש תולעים
למאמרים בנושא צמחים מזונות ותבלינים
לדיון בפורום על He Shou Wu
למאמר  העץ היבש- טיפול בחוסר Yin של הכבד באמצעות תזונה מסורתית וצמחי מרפא
לרכישת ספרה של סלעית דפנה "צמחי מרפא סיניים".

מומלצי החודש

מתעניינים? השאירו פרטים. נחזור מהר!