הצילו, לילדה יש תולעים!

מאת סלעית דפנה

הפעם הראשונה בה נתקלתי בתולעת, היתה לפני כשנתיים, כאשר בתי הייתה בת ארבע. היא קמה בלילה לעשות את צרכיה וכאשר ניגבתי לה, ראיתי תולעת לבנבנה, מבצבצת לה מבעד לישבן… באותו רגע חשתי 'פיק ברכיים', מעין חולשה כזאת בכל הגוף ורצון עז להתעלף… מייד נשמתי נשימה עמוקה, הזדקפתי למען בתי וכבר בבוקר היא החלה לקבל טיפול.

מהי תולעת סיכה?

התולעים הנפוצות בישראל, בקרב ילדים, הן תולעי הסיכה (Pinworms). אלו תולעים לבנות קטנות, אשר מועברות בקלות מילד לילד, בעיקר בגני הילדים. צורת ההדבקה היא פקו-אוראלית: מגע באזור האנוס, נגיעה בחפץ כלשהו, ילד אחר נוגע בחפץ ומכניס אותו לפה- ובינגו! הביצה בוקעת ומתפתחת מושבת תולעים במעיים! גודלה של התולעת הבוגרת הוא כסנטימטר והיא יוצאת בלילה לפי הטבעת ומטילה שם ביצים. על כן, הדרך לראותן היא להציץ לפי הטבעת של הילד/ה בלילה, רצוי עם פנס. התנוחה הטובה ביותר לזיהוי התולעת היא: להשכיב את הילד/ה על הגב ולפסק את פלחי הישבן. לעיתים רואים תולעים לבנות, כמו סרטים לבנים וקטנים, לעיתים רואים נקודות לבנות קטנטנות, שהן הביצים, ולעיתים לא רואים שום דבר.

מהם הסימנים?

לרוב, הילד יתלונן על גרד או על כאב באזור פי הטבעת. יתכנו: אדמומיות באזור פי הטבעת ואיברי המין (לרוב אצל בנות), תחושת שריפה במתן שתן (אצל בנות) והתעוררויות באמצע הלילה ללא סיבה נראית לעין. לעיתים זה יהיה א-סימפטומטי, זאת אומרת ללא סימנים כלל. לעיתים ניתן לראות את התולעים בצואה, במידה והילד עושה את צרכיו בסיר. בדיקת מעבדה מצריכה צואה טרייה מהבוקר ורצוי לנסוע ישירות למעבדה עם הצואה, כיוון שהחומצה בצואה ממיסה את התולעים תוך זמן קצר מאוד. במידה והילד מגרד בטוסיק לעיתים קרובות, אין צורך להמתין לבדיקת צואה או לכאבי בטן, כנראה שאלו תולעים, וכדאי לטפל באופן מיידי, לפני שהמצב מחמיר והמשפחה כולה נדבקת.

טיפול תרופתי

רופא ילדים או רופא משפחה לא יתמהמה ומיד ירשום תרופה לילד, עם המלצה חמה לכל המשפחה לקחת את התרופה למניעה. התרופה הקונבנציונאלית היא: ורמוקס (Vermox), אשר מגיעה בתרחיף או כטבליות.

טיפול באמצעות הרבולוגיה סינית

על פי הרפואה הסינית, תולעים נחשבות כפתוגן (מחולל מחלה) שחדר לשכבת ה – Jue Yin (השכבה העמוקה ביותר- מקושרת לכבד ולמעטפת הלב). המצב נתפס כמסכן חיים (לפני אלפי שנה לא היו אמצעים קטלניים לטיפול בתולעים, כמו היום, והמטופל יכל להגיע למצב של רזון ותת תזונה עד מוות). כיום ידועים עשרות צמחים המטפלים בתולעים מסוגים שונים, כגון: תולעת עגולה (Roundworm), תולעת סרט (Tapeworm), תולעת סיכה (Pinworm) ותולעת קרס (Hookworm). חלק מצמחים אלו הם רעילים ואינם בשימוש בארץ.
הפורמולה הטובה ביותר, אשר ידועה כבר קרוב לאלפיים שנה לטיפול בתולעים, נקראת: Wu Mei Wan. פורמולה זו נכתבה ע"י המאסטר Zhang Zhong Jing ופורסמה בספר Shang Han Lun ("דיון במחלות קור") בשנת 220 לספירה, בסוף תקופת שושלת Han. מאז ועד היום מטפלת הפורמולה ביעילות מרבית וללא תופעות לוואי בתולעים, כגון תולעי סרט, תולעי סיכה, תולעי קרס ותולעים בדרכי המרה.

WU MEI WAN

הפורמולה מחממת את האיברים, מסלקת תולעים, מנקזת חום עודף, מנקזת את הכבד ומרגיעה את הקיבה.
אינדיקציות לשימוש:
1. הימצאות תולעים (ע"פ המקור – Roundworm): מתבטא בהתקפים חוזרים של כאבי בטן, תחושת מחנק, עצבנות, תחושת חום בחזה ובבאפיגסטריום, המלווה בהקאות לאחר אכילה וקור בכפות. יתכנו הקאות של תולעים עגולות.
2. הפרעה בשכבת ה – Jue Yin: צמא רב, כאב וחום בקיבה, רעב עם חוסר רצון לאכול או הקאה מייד לאחר האוכל, גפיים קרות. 3. שלשול כרוני או דיזנטריה המאופיינים בשלשול מוגלתי בלתי פוסק, כאב בטן המוקל בלחץ ובחום, בורבוריגמוס, לשון אדומה עם חיפוי לבן.
התוויות נגד: שלשול מתפרץ, דיזנטריה מלחות חמה. (הפורמולה מכילה צמחים מחממים ביותר).

רכיבים ומינונים (בגרמים):

קיסר Wu Mei  24-30
שר Chuan Jiao 1.5-3
שר Xi Xin 1.5-3
שר Huang Lian 9-12
שר Huang Bai 6-9
עוזר Gan Jiang 6-9
עוזר Fu Zi 6-9 (כעת אינו מאושר, ניתנת מודיפיקציה)
עוזר Gui Zhi 3-6
עוזר Ren Shen 6-9
עוזר Dang Gui 3-9

פעולות הצמחים בפורמולה:

Wu Mei  חמוץ מאוד, יעיל בסילוק תולעים. מטפל ברוב הסימפטומים המשויכים לבעיה זו, מכוון את הפורמולה לשכבת ה – Jue Yin.
Chuan Jiao + Xi Xin חריפים וחמימים, מסלקים פרזיטים ומחממים את האיברים.
Huang Lian + Huang Bai מרים וקרים, גורמים לתולעים לנוע מטה.
Gan Jiang + Fu Zi + Gui Zi  מחממי פנים ומפזרים קור פנימי.
Ren Shen + Dang Gui מחזקים צ'י ודם ע"מ למנוע פגיעה נוספת בצ'י.

הסבר על הפורמולה:
על מנת לטפל בסינדרום המערב חום וקור, פורמולה זו משלבת מספר אסטרטגיות טיפוליות במקביל: היא מכוונת את החום מטה באמצעות צמחים מרים וקרים, פותחת חסימה של קור בעזרת צמחים חריפים וחמימים, משתקת תולעים ומרגיעה עצבנות עם צמחים חמוצים. לפי Ke Qin, רופא מהמאה ה – 17, הטעם החמוץ משתק את התולעת, הטעם החריף הורג את התולעת והטעם המר 'מנקז' אותה. הפורמולה מתמקדת ביצירת סביבה לא נוחה לתולעים ולא מתמקדת בניקוזן החוצה (אינה מכילה צמחים מרוקנים). פורמולה זו עיקרים לתולעים או פרזיטים שונים ופורמולות רבות אחרות הינן וריאציות של הפורמולה הזו.
ניתן למצוא את הפורמולה כפטנט (ללא מרשם), בחברות צמחים שונות בארץ, כאבקה, או בצורת Raw (צמחים גולמים), בהתאם למרשם מטפל ברפואה סינית. עם ילדים הסובלים רבות מתולעים, נרצה לחזק את מערכת העיכול, לאחר הטיפול בתולעים, וזאת מכיוון שהתולעים מחלישות את מערכת העיכול, דבר הגורם להדבקה חוזרת. יש לבחור בפורמולה ע"פ האבחנה של הילד/ה.

הקלה על הסימפטומים (טיפים לזמן הדבקה): 
כאשר הילד מתעורר בוכה בלילה כי מגרד או כואב לו, ואתם עומדים חסרי אונים מולו, ישנם מספר דברים שניתן לעשות עד לקבלת הטיפול נגד התולעים בבוקר:
1. לשטוף יסודית את הישבן במים וסבון.
2. לקחת שן שום קטנה ושלמה, בלי לחתוך אותה ולהכניס לפי הטבעת (אפשר לשמן בווזלין, על מנת למנוע כאב), או רק להניח אותה באזור למספר שניות. לעיתים, במצבים התחלתיים של הדבקה, זה ירגיע את הגרד, לפחות עד הבוקר. במידה וזה גורם לתחושת שריפה באזור, יש לשטוף את המקום עם מים וסבון.
3. במידה והתולעים גורמות לעצירות וכאב עז באנוס, ניתן לשים נר גליצרין (נר של ילדים, או לחתוך לחצי נר של מבוגרים) ולהיכנס לשירותים לאחר כעשר דקות. הנר ירוקן את התולעים הקרובות לפי הטבעת, ויוביל להקלה משמעותית בכאב ובגרד.
4. אצל בנות, לעיתים, התולעים "יתעו" בדרך ויכנסו גם לפות. דבר זה יכול לגרד להן מאוד באזור הנרתיק, דבר לא סימפטי כלל וכלל. במידה ואתם מזהים תולעים בנרתיק, קחו מקל אוזניים והוציאו אותן. לרוב, אלו תולעים בודדות, וטיפול זה יכול לתת הקלה משמעותית בסבל.
5. במהלך הטיפול, יש להקפיד על שטיפת הידיים (בגן, בבית ובכל מקום אחר) ולחזור ולהזכיר לילד יום-יום את חשיבות העניין. יש להחליף את המצעים, הפיג'מה והתחתונים איתם ישן הילד בכל בוקר, לפחות בשלושת ימים הראשונים לטיפול, לכבסם ולתלות בשמש (תולעים שונאות אור שמש). מומלץ גם לאוורר את החדר. כמו כן, כדאי לגזור לילד את הציפורניים, מכיוון שכאשר הוא מגרד בישבן, הביצים נכנסות מתחת לציפורן ומועברות בדרך זו לחפצים אחרים ומשם לילדים אחרים, או להדבקה חוזרת.
6. יש ליידע את הגננת על מנת שתבקש מכל הורי הגן לעשות בדיקה לילדים שלהם. כאשר ילד אחד בגן נדבק מתולעים, סביר להניח שישנם ילדים נוספים אשר נדבקו. במידה והם לא יטופלו, ילדכם עלול להידבק שוב.

מניעה- על ידי יצירת סביבה לא נוחה לתולעים: 
בדומה לכינים, ישנם ילדים אשר רגישים יותר להדבקה של תולעים. אפילו בתוך אותה המשפחה, יתכן שילד אחד ידבק שוב ושוב בתולעים ולאחיו לעולם לא יהיה. על כן, חשוב מאוד לייצר סביבה לא נוחה לתולעים, ועל כן מומלץ:
1. להימנע מדברי מתיקה (תולעים אוהבות סוכרים).
2. לאכול שום חי כתוש בכל הזדמנות: בסלט, ברוטב פסטו (אותו ניתן למרוח בכריך או לערבב עם פסטה), על צנים (למרוח על פרוסת לחם שמן זית מעורבב עם שום כתוש ולשים בטוסטר אובן למספר דקות, יוצא ממש טעים), וכן הלאה.
3. לאכול באופן קבוע זרעי דלעת. גרעיני דלעת ידועים ברפואה סינית כצמח יעיל לפרזיטים מסוג זה ומחקרים מערביים הוכיחו שהם משתקים את התולעת. הרכיבים הפעילים בצמח מסיסים במים ולכן מתאימים לבישול. ניתן גם לאכול אותם ישירות. מינון טיפולי הוא כ – 30 גרם ליום. למניעה, יש לקחת חופן גרעיני דלעת טבעיים ללא הקליפה הלבנה, לא קלויים ולא מומלחים, אותם ניתן לקנות לפי משקל בחנויות טבע, לטחון אותם ולפזר על האוכל, בסלט, או בכפית ישירות לפה.
4. ניתן לכתוש שום ולמרוח סביב האנוס, למניעה.
5. לשתות שמן אורגנו, כטיפול וכמניעה. השמן חריף מאוד, והדבר בהחלט מפריע להתרבות התולעים. המינון הטיפולי והמינון המניעתי תלוי באחוז הקרבקרול (החומר הפעיל) בשמן. ישנן חברות אשר מוהלות את המוצר בשמן זית וישנן חברות אשר אינן מוהלות. על כן, יש לשאול את המוכר בחנות על המינון המומלץ, בהתאם לגיל ולמשקל של הילד. השמן לא מומלץ לילדים מתחת לגיל שנתיים, בגלל חריפותו.

לסיכום, 
תולעים הן באמת תופעה לא סימפטית, אך בעזרת טיפול נכון, שמירה על היגיינה וטיפול מניעתי, בהחלט ניתן למגר אותה!

המאמר באדיבות סלעית דפנה Dip.Ac.Herbs מטפלת ברפואה סינית – דיקור וצמחי מרפא 052-4800850.  כותבת הספר "צמחי מרפא סיניים".
המאמר פורסם לראשונה באתר הקולג' לרפואה משלימה.

למאמרים בנושא צמחים, מזונות ותבלינים
למאמר שימוש בחמשת הטעמים ברפואה הסינית ובקלאסיקת ה Pi Wei Lun
למתכון חסה מוקפצת עם זרעי דלעת.
לתזונת ילדים במרכז לרפואה מסורתית.
לרכישת ספרה של סלעית דפנה "צמחי מרפא סיניים"

לרכישת שמן אורגנו של Natural Factors או של Vitality works

מומלצי החודש