ספרים מומלצים

מאת אייל שפרינגר

ספרות מומלצת

ספרות מקצועית מומלצת לתחילת הדרך

*Healing With Whole Foods: Asian Traditions and Modern Nutrition-Pual Pichford, North Atlantic Books

ספר העוסק בתזונה ומציג אינטגרציה בהירה בין עקרונות טיפול מהרפואות האסייתיות השונות, לידע בעל אופי נטורופתי.

Your Body Never Lies: The Complete Book of Oriental Diagnosis.
ספר אבחנה בסיסי בגישה מקרוביוטית. תובנות לגבי נטיות נפשיות, רקע תזונתי ומעודות למחלות על פי אבחנת פנים וגוף.

מאקרוביוטיקה, מיצ'יו קושי, הוצאת אור עם*
תרגום עברי לספר דומה שיצא באנגלית(The Book of Macrobiotics: The Universal Way of Health, Happiness & Peace). פריסה של עיקרי המשנה המקרוביוטית על פי גירסתו של מיצ'יו קושי, ממובילי השיטה במערב.

*The  Foundations of Chinese Medicine-Giovanni Maciocia
למרות הביקורת זהו עדיין ספר מצויין המאפשר הבנה והתמצאות ברעיונות המרכזיים של הרפואה הסינית. מומלץ לעושים את צעדייהם הראשונים בתחום זה.

 

מאקרוביוטיקה

*You Are All Sanpaku, George Ohsawa
ספר המתאר את המפגש עם של מומחה לאבחנת פנים ולתזונה יפנית עם האמריקאי הממוצע. ניכתב על ידי אבי המקרוביוטיקה המודרנית. מעניין. 

*Food Energetics, Steve Gagne’,Spiral Sciences.
ספר פוסטמקרוביוטי, אשר נכתב על ידי סטיב גגנה היודע להפיק את הטוב שבמקרוביוטיקה ולצחוק בהומור על מה שהפך לנוקשה ומקובע. הספר מלא הומור המסייע להבין את האנרגטיקה- ההשפעה הרפואית והנפשית של המזון על מצבנו. בגרסאות החדשות התווספו לספר תכנים חדשים העוסקים בתזונה ואנתרופולוגיה. יש הטוענים שחלק זה משמעמם ומייגע, אחרים מוצאים בו עניין. לרכישה

Food and Healing, Annemarie Colbin
ספר של בוגרת נוספת של המסלול המקרוביוטי, המביטה על הגישה באופן מפוקח. ספר יסודי העוסק ביישום הגיוני ויעיל של עקרונות מקרוביוטיים. שימושי. 

Macrobiotics-Yesterday and Today-Ronald E.Kotzsch,Ph.D-Japan Publications
ספר ההיסטוריה של המקרוביוטיקה. סיפורים אישיים ואף קצת רכילות. מידע נדיר לפריקים של הנושא.

The Macrobiotic Path to Total Health: A Complete Guide to Naturally Preventing and Relieving More Than 200 Chronic Conditions and Disorders M. Kushi & A. Jack, Ballantine pub.
ספר המנסה לתת את התשובה המקרוביוטית לרוב המחלות הקיימות בחברה המודרנית. יש לציין את היסודיות וההיקף של הספר, ואת הידע החדש המתווסף בהבנת המחלה בעיניים מקרוביוטיות. עם זאת ניראה כי בניסיון להקיף מגוון כה גדול של מצבים קליניים, משהו הלך לאיבוד בדרך האבחנה והתאמת הטיפול של המקרוביוטיקה, וניראה כי הטיפולים חוזרים על עצמם באופן די מייגע. 

תזונה סינית רפואית

The Book of The Jook, Bob Flaws, Blue Poppy Press
ספר המציג מתכוני קונג'י (דייסת דגנים דלילה) רפואיים. שילוב של דגנים מים וצמחי מרפא לטיפול ותמיכה בשלל מצבים רפואיים. שימושי למטפלים.

Recipes for Self Healing, Daverick Leggett
ספר פשוט וקליל המציג את עקרונות התזונה הסינית, יישומה עם חומרי גלם הזמינים במערב, בתוספת מתכונים. מתאים למתחילים.

צמחי מרפא

Practical Therapeutics of Traditional Chinese Medicine (Paradigm title) by Fischer, Warren, Wu, Yan (1997) Hardcover ספר פורמולות בסיסי למטפלים חדשים וותיקים המחפשים מענה בסיסי למצבים נפוצים בקליניקה.

צמחי מרפא סיניים, סלעית דפנה
אחד הספרים היחידים בעברית המציג את צמחי המרפא הסיניים. מתאים למתעניינים בתחום המעוניינים בספר בנושא בשפה העברית. ספר בסיסי מאוד.

Chinese Herbal Medicine: Materia Medica, DAN BENSKY& ANDREW GAMBLE-Eastland Press
ספר עב כרס המכיל את רוב צמחי המרפא הנימצאים בשימוש כיום, לצד כמה צמחי מרפא נדירים ואף אסורים בשימוש. ספר בסיס ללומדים רפואת צמחים סינית. ה'סינים' כבר מכירים אותו. מיועד למטפלים מתחומים אחרים שרוצים להכיר.

רפואה מסורתית לטיפול במחלות

Management of Cancer with Chinese Medicine, Li Pei Wan, Donica Publishing
רפואה סינית לטיפול בסרטן. הדגש הוא על פורמולות צמחי מרפא, עם זאת הספר מכיל חלקים לא קטנים העוסקים בצ'י קונג, ובתזונה (בסגנון הסיני) לטיפול בסרטן.

קלאסיקות

Flaws B. (2004),Li Dong Yuan’s Treatise On The Spleen &  Stomach A Translation of The Pi Wei Lun. Blue Poppy Press.
תרגום של הקלאסיקה "דיון על הטחול והקיבה", מאת לי דונג יואן, רופא סיני מהמאה ה13. הספר מתאר את הטיפול במערכת העיכול כתנאי להבראת הגוף בכללותו. מכיל בעיקר דיון על עקרונות טיפול וצמחי מרפא סיניים, אך ניתן למצוא שם כמה פניינים בתחום אורח החיים, התזונה ומידע בנושא דיקור. מעניין לבעלי סבלנות

The Divine Farmer’s Materia Medica-by Sabine wilms
תרגום לאנגלית של הקלאסיקה הסינית החשובה והבסיסית העוסקת בצמחי מרפא ומזונות. לעוסקים בתחום המכירים את הצמחים.

Compendium of Materia Medica (Ben Cao Gangmu),Compiled by LiShizhen, Translated by Lou Xiwen, Foreign Languages Press
קלסיקה בת 600 שנה המונה 6 כרכים עבים. מידע אתנובוטאני ורפואי אודות מזונות וצמחי מרפא מהרפואה הסינית, כפי שאסף ערך והסביר הרופא הסיני הידוע Li Shizen.

אבחנה

Diagnosis in Chinese Medicine– Giovanni Maciocia
כל מה שרציתם לדעת על אבחנה לפי הרפואה הסינית. ספר יסודי ולעיתים אף דקדקני וחוזר על עצמו. לצד כמה הברקות ואנקדוטות מעניינות, הספר מכיל עמודים רבים עם חומר משעמם וטרוויאלי שהקורא יכול להבין בכוחות עצמו. למחויבים לאבחנה.

Reading the Body, Ohashi . W*
ספר מאיר עיניים וקל לעיכול עבור דוברי אנגלית, מכיל איורים בהירים ומצחיקים מעט. מסביר את נושא אבחנת הפנים והגוף עם השפעות מקרוביוטיות ברורות. כיף.

רפואה מקומית

סממני המרפא המסורתיים בארץ ישראל, אפריים לב וזהר עמר. הוצאת יריד הספרים
עבודת מחקר של שני החוקרים המתארת את סממני המרפא הנימכרים בארץ ישראל בשווקים ובחנויות התבלינים.

א.לב(2002), סממני המרפא של ארץ ישראל וסביבותיה בימי הביניים. הפקת ארץ.
ספר המכיל מידע רב על צמחים וחומרי מרפא אשר היו נהוגים באזורינו בימי הביניים, בתוספת מובאות מהמקורות, ומידע על שימושים בחומרים בתפוצות ישראל השונות.

ניסים קריספיל, ילקוט הצמחים, הוצאת יערה
סדרה בת 4 כרכים, בה פורש ניסים קריספיל מידע רב אודות צמחי מרפא ותועלת, שימושיהם בארץ ישראל מתקופת המשנה ועד ימינו. קלאסיקה מקומית.

ספרי בישול

*Aveline Kushi's complete guide to macrobiotic cooking for health, harmony, and peace, Aveline Kushi with Alex Jack
ספר המשדר בריאות והרמוניה בכל חלקיו. הספר מלמד בעיקר מתכונים יפניים-מקרוביוטיים, בתוספת מספר מתכונים המבוססים על חומרי גלם מערביים. הספר ניכתב על ידי אוולין קושי, מהדמויות המובילות בתחום המקרוביוטיקה בארה"ב. הספר מחולק לפרקים כאשר כל פרק עוסק בסוג מסויים של חומרי גלם. כל פרק נפתח בסיפור המתאר את חיי הכפר היפני והשימוש באותו חומר הגלם, כפי שהתקיימו בילדותה של המחברת. נותן השראה.

The Ayurvedic Cookbook, Amdea Morningstar with Urmila Desai, Motilal Bnaridass Pub*
ספר העוסק בבישול איורוודי. מתכונים קלים להכנה, עם הסברים מרתקים ובהירים אודות עקרונות הבסיס ברפואה האיורוודית, והאתמת המזון לאדם על פי גישה זו. כל מתכון מוגדר על פי התאמרתו והשפעתו על הדושות, שלושת המחוללים. הספר מציע גם תוכנית של תפריט יומי מותאם אישית, ומציג מגוון מתכונים: מאכלי קארי, מאכלים חלביים, קטניות, קיצ'רי, לחמים, מרקים, תבלינים, וחטיפים. מומלץ! לרכישה

בישולחיים, תזונה מסורתית למטופלי סרטן

ספרם של אייל שפרינגר וג'סיקה הלפרין, המציע מתכונים המותאמים לשלבי ההתמודדות השונים עם מחלת הסרטן.

פרקים במקרוביוטיקה, אסתר אלעזר
קשה להחליט אם הספר הזה הוא ספר מתכונים או ספר עיון. לצד המתכונים אסתר מציגה פרקים נירחבים מהמשנה המקרוביוטית בצירוף תובנותיה. המתכונים טובים. הידע העוטף אותם מרתק ונותן השראה אם כי לעיתים האירגון שלו מעט קטוע, בעיקר בתחילת הספר.

מי שם לי מרק בתרמוס?, רפי מינץ
ספר מצחיק, מוזר, אולי אפילו משוגע. כתוב בכתב יד!! מתאר מתכונים ברוח המקרוביוטיקה, ומעוטר בתמונות פסלים וציורים של כותב הספר, רפי מינץ: אומן, מקרוביוטי ואיש רב פעלים.

בישול מלא חיים, י.הרשטיין, הרדוף
ספר מתכונים אשר כשמו כן הוא- מלא בחיים. ספר בישול מלא בעצות, רעיונות, תובנות וסיפורי חיים ממטבחה של יוטקה הרשטיין, בעלת מסעדה ביישוב הרדוף.

The Oldest Foods on Earth: A History of Australian Native Foods with Recipes
ספר המציג את התזונה האוסטראלית המסורתית בצירוף מתכונים מקומיים. מעניין ואקזוטי!

 

השראה והעמקה

אוניות שלמה בים סין, עופר ברנוביץ', הוצאה עצמית
ספר אשר ניכתב על ידי מטפל ותיק ומורה לרפואה סינית. עוסק בהבנה עמוקה של הרפואה הסינית, תוך מציאת נקודות של קשר ודמיון לתרבות ולשפה העברית.

דרך השמיים על פני האדמה, רחל וולף, הוצאה עצמית
ספר אודות מושגי הבסיס של הרפואה הסינית, ניכתב ע"י רחל וולף, פסיכולוגית קלינית. הספר שואב השראה מהרצאותיה של הסינולוגית אליזבת רושה דה לה ואלה.

האזורים הכחולים, ד.בוטנר, כנרת, זמורה-ביתן
ספר העוסק בבריאות ולא בחולי. הספר מנסה להתחקות אחר סודותיהם של מאריכי הימים באזורים שונים ברחבי העולם. נותן השראה.

מהפיכת קנה הקש, מ.פוקואוקה, פרדס
"מזון וחקלאות הם שני הצדדים של אותו מטבע". ספר העוסק בחקלאות, בקשר אמיתי לטבע, בבריאות  הסביבה ובריאות הפרט, בתזונה המבטאת קשר בלתי אמצעי עם העולם, ובדרך לנהל חיים פשוטים ובריאים. עמוס בתובנות לחיים אשר הופקו בשנים של עבודת אדמה.

סודות הרפואה הסינית, רוויטל כרם, הוצאת סטימצקי
בשפה ברורה מוצגים עקרונות הבסיס של הרפואה הסינית והדרך בה הם מתמבטאים בקליניקה. ספר המתאים לאלו הרוצים להכיר לראשונה את הרפואה הסינית.

ספרות רקע והסטוריה

Chinese medicine and healing, Tj Hinrichs and Linda L. Barnes

ספר הסטוריה של הרפואה הסינית המציג סקירת התפתחות רפואה זו מ1600 לפני הספירה ועד לימינו אנו. מספק תובנות רבות לגבי הקשיים והאתגרים עימם התמודדה הרפואה סינית לאורך ההיסטוריה, אתגרים הממשיכים ללוות ולעצב אותה עד היום.

האם יש לכם שאלות? האם ניתקלתם בקישור שאיננו עובד? כיתבו לי: [email protected]

מומלצי החודש