אג'ואן

מאת אייל שפרינגר

הוא קטן, הוא חריף, ואי אפשר להשאר אדיש כלפיו. אלו שאינם מכירים אותו, קוראים לו כמון ננסי, או זרעי סלרי הודי, אבל אל תתבלבלו, זהו האג'ואן, תבלין פחות מוכר שיכול לתרום באופן משמעותי למטבח ולארון התרופות הביתי שלכם.

אג'ואןPtychotis ajowan
טעם: מר וחריף
תכונות: מחמם, קל, חד, חודר.
האג'ואן, הוא תבלין בן משפחת הסוככיים הכוללת בתוכה את הקימל,הכמון הכוסברה והשומר. תבלין זה המגיע מהמסורת האיורוודית, מדגיש את איכויות של אש ואדמה. נוכל להגדיר את השפעתו הטיפולית במילה אחת: מיקוד.

שימוש בטיפול
לאג'ואן מספר השפעות פיזיות ונפשיות: בשל היותו תבליו קל וחד, הוא עוזר ללב ונותן טונוס ללב במצבים הקשורים לעייפות רפיון וחולשה. האג'ואן משפיע לטובה על מערכת העיכול בדומה לקרובי משפחתו, השומר והכמון.  האג'ואן מתאים במיוחד למצבי נפיחות וכבדות בבטן, גזים, וטפילי מעיים.
לאג'ואן מיוחסות השפעות נוספות כמשכך כאבים כללי,  וכתבלין העוזר לנקות פסולת מצטברת מן הגוף.
בדומה לשומר קרוב משפחתו, האג'ואן מעודד ייצור חלב אם, ומונע חסימות בשד.
שימוש מעניין נוסף לאג'ואן מהמסורת האיורוודית הוא מניעת חורים בשיניים, בזכות השמנים הארומטיים המחטאים שבו.

האג'ואן והפראנה
במסורת האיורוודית נאמר כי האג'ואן נותן סטימולציה לפראנה (אנרגיה, חיוניות) העולה (אודאנה)הממריצה את החשיבה ואת פעילות המוח. לפיכך האג'ואן מומלץ כתבלין למתרגלים טכניקות מדיטציה שונות, המבקשים לעודד תכונות אלו.  נאמר עליו כי הוא התבלין של המורים והמרצים, בשל איכותו הצלולה והמעוררת, המסייעת למרצה להתבטא בבהירות.

אג'ואן וליחה
שימוש מופלא נוסף בתבלין זה אשר למדתי תוך כדי עבודתי הקלינית, הוא שימוש באג'ואן כטיפול למצבי ליחה שופעת בדרכי הנשימה, וכטיפול בסינוסיטיס כרוני: האג'ואן תורם להקלה מהירה ודרמטית מאוד במצבים אלו בלעיסה של קמצוץ ממנו.

אג'ואן בבישול
את האג'ואן הקטן והחריף נוהגים לצרף למזונות ותבלינים בעלי איכות כבדה או קרירה כגון תבשילי ירקות וחלב. בבישול האיורוודי התבלין מהווה תוספת למתכונים המכילים יוגורט, בהם הוא משמש לאיזון איכותו המלחלחת של היוגורט.

נכתב על ידי אייל שפרינגר, מייסד המרכז לרפואה מסורתית, מנחה קורס המטפלים לתזונה סינית מקרוביוטית.

לעיון נוסף
איכויות המרפא של צמחים ממשפחת הסוככיים
מאמרים על צמחים מזונות ותבלינים

מומלצי החודש

מתעניינים? השאירו פרטים. נחזור מהר!