דרך יעילה לטיפול בפצעים בפה – אפתות

מאת אייל שפרינגר

כולנו חושבים שאנו מכירים היטב את הפירות והירקות העומדים לרשותנו. רבות נאמר וניכתב על ההשפעה המיטיבה ארוכת הטווח הקשורה בצריכה קבועה של ירקות ופירות. עם זאת כדאי לדעת כי השפעתם של ירקות ופירות איננה רק ארוכת טווח. ישנם ירקות ופירות העשויים לתת מענה והקלה מהירים למצבים שונים.

אחת הבעיות המטרידות והמעצבנות היא הופעת פצעים בחלל הפה, אפתות, או בגרסה הקשה יותר הנקראת מוקוזיטיס: הופעה של פצעים בפה ובריריות מערכת העיכול הנפוצה בקרב מטופלים המקבלים טיפול כימותרפי.

אז כיצד ירקות ופירות יכולים לסייע בטיפול באפתות?

קיימים מספר ירקות ופירות המכילים בתוכם אנזימים- חומרים פעילים המעכלים חלבון. אנזימים כאלה מצויים למשל במלפפון טרי עם קליפתו ובפרי הפפאיה.
כאשר מופיעים פצעים בפה ואנו אוכלים את הפפאיה או המלפפון ולועסים אותם היטב, האנזימים הללו משתחררים בחלל הפה, ומגיעים גם למשטחים החשופים של הפצעים הלא נעימים הללו. האנזימים הבאים במגע עם פני הפצע 'מעכלים'  אותו בעדינות, ובכך יוצרים על פני הפצע שיכבה חיצונית אטומה ופחות רגישה המונעת מחיכוך, חומציות או מרקם מחוספס של מזון ליצור גירוי של הפצע. חיידקים המצויים על פני הפצע כנראה מתעכלים אף הם ע"י האנזימים  וכך הזיהום פוחת. הפצע מחלים מהר יותר והכאב פוחת משמעותית. זוהי דרך טעימה יעילה ופחות מוכרת לטיפול בפצעים בפה. ניתן לשלב את המלפפון והפאפאיה בסלט טעים, או להכין מיץ/שייק ממזונות אלו ביחד או לחוד.

הטיפול אמור לסייע גם במצבים שכיחים נוספים כגון דלקות חניכיים ולהוות חלק מטיפול בכיבי קיבה. בכל מקרה כאשר מופיעים פצעים בפה חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל, ולהשתמש במזונות שונים בהתאם להנחיות ומגבלות רפואיות.

נכתב ע"י אייל שפרינגר, מייסד אתר ושיטת TEF, מנחה קורס ההתמחות למטפלים בתזונה סינית-מאקרוביוטית וסדרת ההרצאות "לבחור בתזונה". ממחברי הספר בישולחיים.

לעיון נוסף:

סלט פפאיה ומלפפונים

מומלצי החודש