סוכרת

מאת צוות המרכז

לקביעת תור לטיפול בסוכרת באמצעות תזונה וצמחי מרפא, התקשרו לטלפון המרכז:  050-987-7-987

סוכרת, והטיפול בה במרכז לרפואה מסורתית

סוכרת הינה מחלה אשר הפכה למגיפה בעולם המודרני המתועש.
אוכלוסיות אשר ניזונו מתזונה מסורתית בסין, יפן, המזרח התיכון ואפריקה לקו פחות בסוכרת עד להופעת התזונה המערבית.
מכאן, שהתזונה והרפואה המסורתית יכולות להציע כלים ממשיים למניעה וטיפול במחלה.

האבחנה הייחודית של המטופל הסוכרתי ברפואה המסורתית
הייחוד ברפואות המסורתיות השונות היא האבחנה המבדלת, אשר איננה מסתפקת בהגדרת הסוכרת כסוכרת מסוג 1 או 2. האבחנה המבדלת מתארת מופעים שונים ומגוונים של הסוכרת, ועל ידי כך מציעה טיפול מדוייק, המבוסס על תזונה וצמחי מרפא המתאימים למאפייני הסוכרת הייחודיים למטופל.

דוגמא לשתי אבחנות המשנה של הסוכרת על פי הרפואה המסורתית:
סוכרת כמצב חום:
סוכרת המוגדרת כמצב חום, מתאפיינת ברעב וצמא מוגברים, לעיתים נטייה לרזון. הבסיס להופעתה נעוץ בתקופות של לחץ מרובה, עבודה קשה, מיעוט שעות שינה בלילה, וצריכה מרובה של בשר, משקאות אלכוהוליים, תבלינים חריפים, וקפה. הטיפול במצב זה יכלול שימוש במזונות וצמחי מרפא, אשר מיוחסת להם השפעה מלחלחת, מקררת ומרגיעה.

סכרת על רקע ליחה: מאפייני הסכרת על רקע ליחה הם בעיקר ההשמנה, אך במקביל יכולות להופיע תופעות נוספות כגון נוירופתיה, פטריות בכפות הרגליים, בצקתיות, עייפות, ותחושת מלאות בבטן. מצב זה של סכרת ניגרם לרוב מאכילה ממושכת של מזונות בעלי איכות לחה וקרה: מזונות חלביים ממותקים, מיצי פירות ומשקאות קרים, גלידות, ומאפים מתוקים, במקביל למחסור בפעילות גופנית וישיבה מרובה. המזון שיותאם למצבי סוכרת אלו הוא מזון בעל עומס גליקמי נמוך ובעל מאפיינים חמים ויבשים. צמחי המרפא והתבלינים בשימוש יהיו בעלי אפקט מחמם, ממריץ, ומייבש.

אבחנות נוספות
בנוסף לאבחנה המקובלת של הסוכרת כסכרת מבוגרים או ילדים, ובנוסף לשתי האבחנות המצויינות למעלה, קיימות בשיטות הרפואה המסורתיות מגוון תת אבחנות נוספות, המסייעות בבחירת טיפול מדוייק ומותאם אישית. ברפואה הסינית למשל, מאובחנת דומיננטיות של איברים שונים בהתבטאות המחלה: כבד, כליות, לבלב, או ריאות. ברפואה האיורוודית קיימות אבחנות משנה לסיבוכי הסוכרת על פי תאוריית ההדושות(מחוללי המחלה- האנרגיות הנוטות לצאת מאיזון אצל כל אחד) כך שהטיפול בסיבוכי הסוכרת כגון נוירופתיה, או פגיעה במיניות, משתנה ומותאם ביתר דיוק למטופלים שונים.

מנגנוני הפעולה של המזון והצמחים
פרט לאינדקס הגליקמי הנמוך המאפיין את חומרי הגלם הללו כתנאי לטיפול במחלה, הצמחים והמזונות לטיפול בסוכרת פועלים במנגנונים נוספים. ביניהם:
-עיכוב מכאני או כימי של ספיגת גלוקוז מהמעי אל הגוף.
-המרצת הפרשת אינסולין מהלבלב (בסוכרת סוג 2)
-הגברת רגישות תאי הגוף לאינסולין.
-הפחתת גלוקוניאוגניזה (ייצור סוכר בכבד) בנוסף קיימים צמחים המסייעים בטיפול ומניעת סיבוכי הסוכרת: כיבים, נוירופתיה, רטינופתיה, ופגיעה בתפקוד המיני.
-שיפור זרימת דם היקפית.

טכניקות טיפול תומכות
טכניקות טיפול מרכזיות כגון מגע דיקור ותנועה, לצד טכניקות טיפול משלימות כגון אמבט רפואי, וחבישות, יכולים לסייע בזרימת צ'י (חיוניות) ודם אשר נוטים להיפגע בסוכרת, ולסייע למניעת תחושת נימול ופגיעה באיברים דיסטליים (מרוחקים), ולשפר את האפקט הטיפולי של התזונה וצמחי המרפא. כלל טכניקות הטיפול המסורתיות בסוכרת ניבחרות בקפידה תוך שימת דגש על תמיכה בטיפול התרופתי ומסגרת הטיפול שהותוותה למטופל על ידי הרופא המטפל.

לקביעת טיפולים בסוכרת במסגרת המרכז לרפואה מסורתית, נא להתקשר ל 050-987-7-987.

לעיון נוסף
למאמר "מי הזיז את הגלוקוז שלי- חלק א: סכרת בעיניים מערביות" .
אודות המרכז לרפואה מסורתית
אודות הטיפול במרכז לרפואה מסורתית

מומלצי החודש

מתעניינים? השאירו פרטים. נחזור מהר!