'לשם ובחזרה'- צמחי מאכל ומרפא סיניים הגדלים בישראל

מרצה: אייל שפרינגר

חיתוך אלוורה

תזונה וצמחי מרפא מהווים שניים מאמצעי הטיפול המרכזים ברפואה הסינית.
לאורך שנות התפתחות הרפואה הסינית התבצע תיעוד ספרותי של אלפי חומרי מזון ומרפא. התיעוד כולל את דרכי הזיהוי, הרקיחה, ההתוויות והתוויות הנגד לשימוש בצמחי מזון ומרפא, לצד דיון ביקורתי בין רופאים שונים באשר למתודת הטיפול הרפואי. דוגמה לספרות כזו היא קלאסיקת צמחי המרפא של הרופא הסיני Lishizhen בן המאה ה16, המכילה 1182 צמחי מרפא ומאכל שונים, ומעל ל11,000 מרשמים שונים לטיפול במחלות, המבוססים על צמחים ומזונות אלו.

עיון במאגר צמחי המאכל והמרפא הסינים, מגלה כי מקורם של רבים מהצמחים איננו מסין עצמה. רבים מחומרי הגלם הנהוגים ברפואה הסינית יובאו לסין לאורך הדורות, וצמחים אחרים חולקים אזורי גידול נרחבים הכוללים את סין, אך גם את אפריקה אירופה ואזור הים התיכון.

השימוש בידע העשיר והמפורט הקיים ברפואה הסינית, ביחס לצמחי מרפא ומאכל מקומיים, עשוי לסייע לחוקר ולקלינאי המעוניינים להכיר את תכונות המרפא הגלומות בצמחים המקומיים.

ההרצאה עוסקת בצמחים מאכל ומרפא מקומיים, המשותפים לרפואה הסינית ולמרחב הים תיכוני. בהרצאה נתחקה אחר השימוש הרפואי לצמחים אלו על פי הרפואה הסינית ועל פי מסורות רפואה מקומיות מהמזרח התיכון ואירופה. ננסה להצליב את הידע המסורתי במידע אודות ההרכב הכימי-פרמקולוגי של הצמחים, ובכך נזכה להכיר טוב יותר את צמחי המרפא והמאכל המקומיים.

להזמנת ההרצאה צרו קשר במייל: [email protected]

המרצה:
אייל שפרינגר, Dip.Ac.CH
מטפל ברפואה סינית, בצמחי מרפא ובתזונה סינית-מקרוביוטית.  מייסד האתר, מנחה קורס המטפלים לתזונה סינית מקרוביוטית.

 

לעיון נוסף:
קורס התמחות בתזונה סינית למטפלים
הרצאות וסדנאות עם אייל שפרינגר

מומלצי החודש