המרכז לרפואה מסורתית

מאת אייל שפרינגר

המרכז לרפואה מסורתית הוקם מתוך הערכה עמוקה לידע הטמון בשיטות הריפוי המסורתיות.
המטרה בבסיס כל פעילויות המרכז היא החייאת הידע של הרפואות המסורתיות ושילובן, היכן שניתן, באורח החיים, ברפואה ובשיח היומיומי בחברה בת ימינו.

המרכז הוקם בשנת 2012 על ידי אייל שפרינגר, מהדמויות המובילות בארץ בתחום הטיפול, הכתיבה, והוראת הרפואה והתזונה המסורתית.
המרכז לרפואה מסורתית חוקר שיטות ריפוי מרחבי העולם, ומאתר גישות וטכניקות טיפול יעילות וברות שימוש בתקופתנו.
המרכז פועל לשילוב עקרונות הרפואה המסורתית , ברמת הבית, הקהילה ומוסדות הרפואה וההכשרה הרפואית.
ההנחה בבסיס פעילות המרכז, היא כי הרפואות המסורתיות אוצרות ידע רב, המתאים לטיפול ומניעת רבים מהחוליים הפוקדים את האנושות כיום. אנו טוענים כי בתהליך התפתחות המהיר של הרפואה בעולם המתועש, עם הרצון להתנער מכל מה שנחשב לפרימיטיבי, "התינוק נשפך עם המים", וטכניקות טיפול רבות, חלקן יעילות ובטוחות כמעט ואבדו.

חשיבותן  של רוב הרפואות המסורתיות, דוגמת הרפואה הסינית, ההודית, או הערבית-יוונית, טמונה בראיית העולם ההוליסטית העומדת בבסיסן, במטרה אליה הן שואפות להגיע, ובדרך בה הן מגדירות בריאות. מטרתן של רפואות אלה היא לרוב הרמוניה של האדם וסביבתו האנושית והטבעית. מאפיינים אלה הופכים את הרפואה המסורתית לחשובה משמעותית ונחוצה בתקופה בה אנו חיים כיום.

העקרונות העומדים בבסיס המרכז לרפואה מסורתית
איסוף ידע: איסוף ידע ומחקר אודות רפואות המסורתיות מרחבי העולם, פרסום פירות המחקר, והשמשת כלים טיפוליים מתוך עולם הרפואה המסורתית. המחקר יכלול בחינה ביקורתית והבדלה בין ידע העשוי להיות שימושי ברמה הקלינית, לידע אשר איננו שימושי,  אך יש בו כדי לתרום להכרת הרפואה המסורתית על רבדיה השונים.
הרקע: חקר והצגת הרקע התרבותי, ההיסטורי, הרעיוני, והגאוגרפי, המהווים בסיס להתפתחות הרפואות המסורתיות ומסייעים להבנת תפקידה של הרפואה במרחב בו נוצרה. איתור האלמנטים הרפואיים הניתנים ליישום ללא תלות בהקשר התרבותי המקורי.
מקורות הידע: הסתמכות על מקורות ראשוניים כגון טקסטים קלאסיים ואנשי רפואה המשמרים מסורות רפואיות, לצד מקורות משניים כגון עבודות מחקר וספרות אשר נכתבה אודות אותן רפואות.
השוואה ושילוב: הצגת הקשרים וההשפעות ההדדיות בין מסורות ריפוי שונות,  הכרות עם זרמים שונים בכל שיטת ריפוי, השוואה בין שיטות הריפוי, ובדיקת האפשרות לשילוב קליני של כלים ממתודות שונות באותה מסגרת טיפולית.
מחקר רפואי: איסוף והצגת מחקרים קליניים הנערכים ברחבי העולם אודות תחומי הרפואה המסורתית השונים.
תקשורת רב תחומית: תמיכה ועידוד של תקשורת מולטידיסציפלינרית בין גופים ואישים בעלי עניין ברפואה מסורתית: מטפלים, מתעניינים, מרפאים מסורתיים, כותבים, מורים, אנשי אקדמיה ומחקר.
רפואה מסורתית מקומית: התייחסות מיוחדת למסורות ריפוי מקומיות- ים תיכוניות, מחקר אודות מסורות תזונה וצמחי מרפא מקומיים, ארץ ישראליים . עם זאת אנו נימנע מקידוש הרפואה המקומית, במידה והניסיון הקליני יצביע על יעילות יחסית של גישות רפואיות אחרות ובתוכן גם הרפואה האלופתית-מערבית.
קיימות: הדגשת הקשר בין רפואה מסורתית לקיימות. איסוף והצגת מידע אודות פרקטיקות מסורתיות ומודרניות התומכות באיזון אקולוגי, ובהרמוניה בין האדם לבין המרחב האנושי והטבעי בו הוא חי. בכל פעילויות המרכז, נשאף לקיום עקרון הקיימות.
הנגשת הידע והאמצעים: מתן מידע ואמצעים לגולשי האתר ומטפלים, אשר יסייע בידם לבסס אלמנטים מתוך עולם הרפואה המסורתית בחייהם ובעבודה הקלינית. חשיפת אתרים ומקורות מידע העוסקים בתחום, מטפלים, ספקי מזון וחומרי מרפא, ספרות, כנסים, ושאר פעילויות בנושא.

המרכז לרפואה מסורתית הוא מקום של חיפוש.  מרחב בו מתעורר מחדש הרעב, התיאבון והרצון לגעת בחיים, או ליתר דיוק הרצון לגעת בכל מה שמאפשר לנו לחיות, ולאהוב את החיים.
ברפואה המסורתית טמונה הבטחה, אפשרות, לגעת בחיים, בחווית הבריאות באופן ישיר ואנושי. המרכז לרפואה מסורתית ממוקד בחיפוש אחר חווית הבריאות דרך מגע אנושי, שיחה, צמח מרפא, מזון, סיפור או זיכרון, כלים אשר מאז ומעולם היו נחלת העוסקים ברפואה המסורתית.
המרכז מחוייב להנגשת חווית הבריאות השורשית לקהלים רחבים ככל האפשר.
הידע אשר מוצג באתר המרכז, בהרצאות ובפעילויות השונות, נועד לשימושכם ורווחתכם. אנו מקווים שחווית הלמידה שלכם, השותפים בעשייה תהיה שלמה ומעשירה.
לשרותכם,
אייל שפרינגר וצוות המרכז לרפואה מסורתית.

פעילות המרכז מתקיימת במגוון מרחבים: במסגרת הקליניקה ברמת אביב, במרחב האינטרנטי, ובפעילויות ברחבי הארץ. ליצירת קשר לחצו כאן

מומלצי החודש

מתעניינים? השאירו פרטים. נחזור מהר!