הרוצח השקט-לחץ דם בראי הרפואות המסורתיות

מאת עירית יואלי

 

שבץ מוח, התקף לב, טרשת של כלי הדם, אלו רק חלק מהמחלות הנובעות מלחץ דם גבוה, תופעה נפוצה בעידן המודרני המקושרת לפגיעה במערכות חשובות בגוף. כ-25% מהאוכלוסיה הכוללת בישראל סובלים מיתר לחץ דם, והאחוזים עולים בהתאם לגיל. תרופות לא תמיד עוזרות לבעיה ולעיתים אף יוצרות תופעות לוואי לא רצויות, לכן אנשים רבים מחפשים דרכים אלטרנטיביות לטיפול.

 

מחקר מול מסורת: האם השום מתאים למניעה וטיפול ביתר לחץ דם?

הטיפול התזונתי מבוסס המחקר המומלץ לטיפול ומניעת לחץ דם לוקה אף הוא בחסר, משום שהינו מבוסס על הנחות סטטיסטיות המתאימות מזונות שונים לקבוצות אוכלוסיה גדולות, ואיננו מביא בחשבון את האבחנה המבדלת האישית המותאמת לאדם, כפי שנהוג ברפואות המסורתיות. נבחן את חשיבותה של האבחנה המבדלת דרך דוגמא נפוצה, שימוש בשום למניעת וטיפול יתר לחץ דם.. על פניו נראה כי השימוש בשום אידיאלי לסובלים מלחץ דם: מחקרים מצאו כי הוא עשוי להוריד את לחץ הדם במספר אופנים; דרך השפעה על משק הנתרן בכליות, התכווצות כלי דם בכליות (אפקט רנין אנגיוטנזין) ועד דילול הדם . לעומת זאת, אם נבחן את פעולת השום מנקודת המבט של האיורוודה, רפואה מסורתית המתייחסת לפעילות הספציפית של מזונות, נגלה שהשום מאוד מחמם ורג'סי, כלומר יוצר להיטות וחום ברמה הגופנית והתודעתית. מתוך אבחון הסיבות ליתר לחץ הדם, נמצא כי בקרב מטופלים רבים יתר החום הוא הגורם לבעיה! לאנשים אלו, על פי נקודת המבט האיורוודית , השום עלול לגרום להחרפה במצב.

 

הסיפור המוכר שחשוב לדעת: לחץ הדם על פי הרפואה הקונוונציונלית

מהו לחץ הדם?

לחץ הדם הוא הכוח שמפעיל נוזל הדם על דפנות העורקים. הוא נמדד ביחידות מ"מ כספית. אם נביט בערכים של מדידת לחץ דם נראה שהיא מורכבת משניים: ערך גבוה, שהוא הערך הסיסטולי (בזמן כיווץ שריר הלב) וערך נמוך, הדיאסטולי (הנוצר בזמן הרפיית שריר הלב). מדד לחץ הדם שנחשב סטטיסטית לתקין הוא הערך המפורסם – 120/80.

יתר לחץ דם מאובחן על ידי 2-3 מדידות ובשני ביקורים נפרדים לפחות, מכמה סיבות: סיבה אחת היא שבמהלך היום לחץ הדם משתנה באופן טבעי. סיבה נוספת היא "תסמונת החלוק הלבן", בה ערכי לחץ הדם גבוהים במשרד הרופא, אך תקינים במדידות המתבצעות בבית. מצב הפוך הוא "יתר לחץ דם ממוסך", במקרים אלו לחץ הדם תקין במשרד הרופא, אך גבוה בבית או במקום העבודה. לעיתים במקרים כאלו אף ניתנת אפשרות לניטור לחץ הדם לאורך יממה שלמה, על מנת לקבל תמונה שלמה ומדויקת.

הסיבות ליתר לחץ דם, גורמי הסיכון והתסמינים

על מנת להעניק טיפול מדויק, חשובה האבחנה בין לחץ דם ראשוני, לבין לחץ דם משני. כאשר הסיבה ללחץ הדם אינה ידועה, הוא נקרא לחץ דם ראשוני: זה המצב אצל 95% מהחולים!

כשהסיבה ידועה, לחץ הדם מכונה לחץ דם משני. הסיבות יכולות להיות רבות ומגוונות, למשל: מחלות כליה שונות, רמת סידן גבוהה בדם,היצרות של אבי העורקים, הפרעות הורמונליות שונות, נטילת גלולות למניעת הריון ועוד…

המחקר מצביע על מספר גורמי סיכון, בינהם היסטוריה משפחתית, עודף משקל, צריכת אלכוהול מוגזמת, חוסר פעילות גופנית, צריכת מלח גבוהה בתזונה, עודף שומנים בדם, עישון ומתח נפשי.

לרוב לא יופיעו כלל תסמינים כתוצאה מלחץ דם גבוה למעט במקרים ספיציפיים, ובראשם המצב המכונה "לחץ דם ממאיר". בין התסמינים יופיעו: כאבי ראש – בעיקר בחלק האחורי של הגולגולת, ראיה מטושטשת, עייפות, סחרחורת, קוצר נשימה, כאבים בחזה ודימום מהאף.

סכנות הנובעות מיתר לחץ דם ודרכי הטיפול המקובלות

לחץ דם עלול לגרום למחלות שונות, במיוחד אם הוא חמור או כרוני. רוב המחלות נובעות מפגיעה בכלי הדם הנשחקים מהלחץ הגבוה. בין המחלות העלולות להיגרם: אי ספיקת לב, מחלת לב איסכמית, שבץ מוחי, אי ספיקת כליות, קרע של אבי העורקים ואף עיוורון.

הרפואה הקונוונציונלית מטפלת במחלה במספר דרכים, כשהעיקרית בהן היא התרופתית. תרופות ללחץ דם מבוססות על מנגנונים שונים, כשלעיתים משלבים בטיפול בין תרופות שונות. מנגנוני התרופות השונים לרוב מעודדים או מדכאים פעולות שונות של הגוף, ומבחינה קצרה של הרשימה כבר ניתן יהיה לשער מדוע יהיו לתרופות אלו גם השפעות בלתי רצויות. בין התרופות ישנן תרופות משתנות כמו פוסיד; חוסמי רצפטור בטא כמו נורמיטן (רצפטורי בטא הם קולטנים של אדרנלין בעיקר, הנמצאים בין השאר בלב ומעודדים מתח בתאים המשפיע על קצב הדופק); מדכאי אנזים המהפך – אנגיוטנסין, כמו אנלפריל (האנזים הינו חלק מהמערכת ההורמונלית, שגורם לכיווץ לכלי הדם וגם מפחית הפרשת נתרן); חוסמי הקולטן של האנגיוטנסין, כמו לורסטן (כאלטרנטיבה לקבוצה הקודמת במקרה שמופיעה תופעת לוואי כמו שיעול); וחוסמי תעלות סידן, כמו וראפמיל (תעלות הסידן נמצאות על כלי הדם ושרירי הלב, ומובילות סידן אל תוך התאים, הגורם לכיווצם).

במקרים יחודיים, בעיקר אלו הקשורים בכליות, יוצעו אף הליכים פולשניים שונים , כמו צנתור עורקי הכליות, פתיחת היצרות בעורק הכליה ע"י בלון והשתלת תומכון (סטנט), ביצוע מעקף לעורק כלייתי או ניתוח לכריתת גידול ביותרת הכליה.

בנוסף לכך יומלץ על שינוי בתזונה ובאורח החיים, ולעיתים אף על טיפולים לא תרופתיים נוספים, למשל שיטות הרגעה כמו הביו-פידבק.

 

יתר לחץ דם בראיה מקרוביוטית /המקרוביוטיקה מגיעה לעזרה

כיצד רואה המקרוביוטיקה את יתר לחץ הדם?

המקרוביוטיקה הינה תורה שהחלה את דרכה ביפן של המאה ה17, ושורשיה יונקים מתוך הרפואה הסינית. בעולם המקרוביוטי הושם דגש מיוחד על הגדרת המזון כ-YIN או כ-YANG בהתבסס על האפקט הטיפולי שלו – מתוך תפיסה שמחלה היא ביטוי חיצוני לחוסר איזון, אשר תזונה מותאמת יכולה להשיב.

בראייה מקרוביוטית יתר לחץ דם עשוי להגרם כתוצאה מצריכה של מזונות YIN (מרחיבים) או YANG (מקשיחים ומכווצים) קיצוניים. מזונות YANG יהיו: בשר, עוף, ביצים, עודף מלח ומזונות YIN: סוכר, קמח ומוצרי חלב. במקרים רבים, לחץ הדם ישוב לערכים נורמליים תוך 3-4 חודשים בעקבות השינוי התזונתי.

 

סימנים מקדימים על פי המקרוביוטיקה להתפתחות של יתר לחץ דם

התפיסה המקרוביוטית גורסת שניתן לאבחן את האדם על פי מראה גופו ובייחוד פניו, ולהסיק מהם הן על הנטיה המולדת שלו והן על מצבו המשתנה. על פי המקרוביוטיקה כל אזור בפנים מתקשר לאיבר אחר בגוף: האזור מתחת לעיניים לכליות, האזור בן הגבות לכבד, האף ללב, ועוד. גם צבעים שונים מצביעים על עודף וחוסר.

באופן זה, ניתן לראות סימנים להתפתחותן של בעיות בלב ובמחזור הדם זמן רב לפני הופעת התסמינים:

– צבע אדמדם בפנים יצביע על פעילות מאומצת של מחזור הדם והלב, הגורם להתרחבות הדם בנימים מתחת לעור. כשהפנים הופכות לאדומות הדבר בדרך כלל יעיד על עליה בלחץ הדם (אם לא מסמיקים ולא קר במיוחד בחוץ).

– סימנים שונים הקשורים באף : אף נפוח יכול להצביע על לב נפוח המתאמץ להזרים חמצן לרקמות. קשיות בקצה האף (חסימה יאנגית) יכולה לרמוז על התקף לב או שבץ. באופן מסורתי, צבע סגול עם קשיות מהווה אזהרה מפני התקף לב או שבץ העלולים להתרחש בקרוב. חריץ בקצה מצביע על נוכחות של איושה בלב : סדקים וחריצים קשורים ביובש, חוסר YIN, ובתפיסה מקרוביוטית מעידים על חוסר באספקת דם תקינה.

– כפות הידיים גם הן מקושרות ללב על פי המקרוביוטיקה . לחיצת יד חזקה יכולה להצביע על יתר לחץ דם או על פמפום יתר של הלב. ידיים אדמדמות וחמות יכולות להעיד על יתר לחץ דם. שני הסימנים הללו אופיינים לטיפוסים יאנגיים, פעלתניים ונחושים, שיתר לחץ הדם על רקע עודף YANG מתבטא אצלם גם בכפות הידיים.

– ישנו מבחן פשוט שעשוי להצביע על קשיות בעורקים. מחזיקים את כפות הידיים אחת מול השנייה ולוחצים כף אל כף. אם כפות הידיים אינם יכולות להתעקל באופן אנכי בזוית של 90 מעלות לזרועות, יתכן שישנה קשיות בעורקים, שמגבילה את טווח התנועה של כפות הידיים.

– נטיה להתרגשות יתר, דיבור רב והיסטריה עשויים להצביע על התפתחות של בעיות בלב . דיבור מהיר יכול להצביע על נטייה ליתר לחץ דם. למעשה, מצב הלב משתקף במודעות לבחירת המילים בדיבור. באמצעות שיפור המודעות ליכולת הביטוי ניתן לחזק את הלב, תודעה מפוזרת יכולה להאסף על ידי דפוס דיבור מודע.

– ראיה צרה ונוקשה של החיים מקושרת לקשיות בעורקים ולבעיות לב נוספות . נוקשות מנטלית עשויה לבוא לידי ביטוי אצל אנשים עם עודף YANG, ובמקרים רבים הולכת יד ביד עם חוסר גמישות פיזית. ממש כפי שהשרירים והגידים אינם גמישים, כך גם כלי הדם עלולים להיות נוקשים.

 

יתר לחץ דם מסוג יאנגי

סוג יתר לחץ דם השכיח יותר הינו יתר לחץ דם סיסטולי. הוא בדרך כלל מופיע אחרי גיל 50 ומאופיין על ידי התקשות העורק הראשי וטרשת או הסתיידות בכלי הדם הקטנים ובעורקים. לחץ דם סיסטולי יהיה בין 160 ל200 ואף יותר, בעוד שלחץ הדם הדיאסטולי יהיה בין 50 ל60 או אפילו נמוך יותר. לחץ דם סיסטולי עלול להתפתח למחלת לב כלילית או לאי ספיקת לב .

לחץ דם מסוג זה נחשב ליאנגי, מכיוון שהוא מתאפיין בכיווץ (של שרירי הלב), התקשות והצרה (של העורקים), שהם אלמנטים יאנגיים.
לשם מניעה או הקלה בלחץ דם סיסטולי, ניתן להמנע או לצמצם צריכה של מזונות יאנגיים קיצוניים: בעיקר בשר, עוף וביצים, אך גם מזונות אחרים מן החי כמו דגים שאינם לבנים. בנוסף, נרצה להמנע ממזונות ייניים קיצוניים. בינהם סוכר, מעוררים למינהם, אלכוהול ומזונות מרחיבים קיצוניים נוספים. מדוע בעצם לא לצרוך מזונות אלו, כאשר אנחנו רוצים לאזן YANG? הסיבה היא שהשפעתם של מזון YIN קיצוניים הופכת בסופו של דבר ליאנגית.

בנוסף, מומלץ להקפיד על תזונה מקרוביוטית המיועדת להפחתה של מצבים יאנגים. תזונה זו תתבסס על בישול עונתי וקל, למשל דייקון יבש עם אצת קומבו, סלט מורתח, עלים עליים מאודים. על מנת לסלק שומנים ורעלים מהגוף מומלץ לצרוך מעט דייקון מגורד עם שויו, במינון של שלוש פעמים בשבוע למשך שלושה שבועות. בנוסף מומלצת פעילות גופנית מתונה (מתינות בפעילות הגופנית הינה גם יינית, בעוד שאינטסיביות עשויה לחזק YANG).

יתר לחץ דם מסוג ייני

ביתר לחץ דם דיאסטולי גם לחץ הדם הסיסטולי וגם לחץ הדם הדיאסטולי עולים לערכים של 200/125 ואפילו יותר. הנטל שמפעיל הלחץ הזה על פעולת הפימפום של הלב יכול להוביל לכשל בצד השמאלי, לשבץ, ולחולשה של הכליות.

את לחץ הדם מהסוג הזה נאפיין כייני: הוא פועל גם בזמן ההרפייה. הוא מאופיין בעודף (של שומנים, למשל), עומס, תקיעות, שהינם מאפיינים של עודף YIN. מסיבה זו נמליץ להמנע מהמזונות היינים הקיצוניים שצויינו קודם, וממזונות ייניים נוספים כמו מיצים, פירות ומזונות טרופיים. בנוסף, נפחית אף במוצרים מהחי שהינם יאנגיים, מכיוון שאנחנו רוצים להוריד מהעומס הכולל.

מאכלים נוספים המותאמים ספיציפית לסוג לחץ הדם הזה הם: ירקות עליים מאודים על בסיס יום יומי, דייקון יבש עם אצת קומבו, וירקות מבושלים בצורת נישימה מספר פעמים בשבוע.

מכיוון שנרצה להפחית בעומס הכללי על הגוף, ההמלצות לשינוי באורח חיים יכללו טיפולים המעודדים זרימה, ניקוי רעלים והסרת שומנים, כגון סקראב גוף (Body Scrub). בנוסף נמליץ על המנעות ממקלחות חמות, שעלולות לגרום לאיבוד מינרלים ולהחלשה נוספת.

 

עירית_מוקטן

 עירית יואלי – מורה ליוגה מזה 15 שנה. בוגרת מגמת איורוודה ברידמן ובוגרת קורס המטפלים בתזונה סינית מקרוביוטית בהנחיית אייל שפרינגר. מלמדת יוגה ומטפלת באיורוודה ובתזונה בסטודיו בישוב עצמון במשגב. לאתר של עירית.

מומלצי החודש

מתעניינים? השאירו פרטים. נחזור מהר!